szívinfarktusra gondolnak először, ami abból a szempontból nem baj, hogy inkább beszéljenek feleslegesen orvossal, mintsem "lábon kihordjanak" egy ilyen veszélyes betegséget - a szívroham ugyanis sokszor végzetes lehet azonnali orvosi ellátás nélkül. Így is az az egyik legnagyobb probléma, hogy túl sokat hezitálnak az érintettek, mielőtt orvosi segítséget kérnek. Szóval a mellkasi fájdalom mindig kivizsgálásért kiált, alább leírjuk, mi minden állhat a hátterében.
A tüdő betegségei
A tüdő betegségei, például a fertőzés vagy a tüdőgyulladás is okozhat mellkasfájdalmat és légszomjat. Ezek a betegségek veszélyesek, ezért ha arra gyanakszunk, hogy nálunk is kialakult valamelyik, úgy egy-két napon belül, de lehetőleg mihamarabb orvoshoz kell fordulnunk. Ha nem kapunk levegőt vagy a tüdőhöz kötődő, intenzív mellkasi fájdalmat érzünk, az orvosi vészhelyzetnek minősül.
Tüdőembólia
A tüdőembólia a tüdőbe vezető artéria elzáródása. Leggyakrabban akkor alakul ki, amikor egy vérrög - általában a láb ereiben - leszakad és bekerül a véráramba, majd eljut a tüdőartériákig. Akinek vérrög van a lábában, az általában fájdalmat érez azon a területen. A tüdőembólia intenzív mellkasi fájdalommal és légszomjjal jár. Ez életveszélyes orvosi vészhelyzet.
Emlőgyulladás
Ez a betegség az emlő szöveteinek a gyulladása miatt alakul ki. Az emlőgyulladás intenzív fájdalommal jár. Feszítő, nyilalló, éles fájdalom áll be a mellben és a mellkasban, továbbá lázas is lesz a beteg. Emlőgyulladás gyakran alakul ki szoptatás alatt. Ez a gyulladás magától is kitisztul, de vannak olyanok is, akiknek antibiotikumos vagy kórházi kezelésre van szükségük.Szoptatás
Emiatt is kialakulhat fájdalom a mellkasban, a mellek körül. A következő tényezők váltják ki ilyenkor a mellkasi fájdalmat:
- a mell megnagyobbodása;
- tejleadó reflex;
- emlőgyulladás;
- gyermeksírás.
Általában akkor jelentkezik a mell- vagy mellbimbófájdalom, amikor a szervezet elkezd alkalmazkodni a szoptatáshoz. Ha a fájdalom enyhe és hamar elmúlik, akkor jól tesszük, ha várunk. Azonban beszéljünk orvossal, ha a fájdalom intenzív vagy heteken át is tart.
Honnan tudhatjuk meg, hogy a mellkasfájdalom szívbetegséggel függ össze?
A mellkasban érzett fájdalmat az orvosnak kell diagnosztizálnia. Nem mindig lehetséges az okokat öndiagnózissal, pusztán az érzékelhető tünetek alapján feltárni, gyakran rendelnek el laboratóriumi , EKG és képalkotó vizsgálatokat az okok felderítésére.
Nagyon sok mellkasi fájdalmért nem szívroham a felelős, ám az azonnali orvosi segítség akkor is szükséges lehet, hogy ha például tüdőembólia áll a tünetek mögött! Muszáj tehát az okok kiderítéséhez orvosi segítséget kérni!
Inkább valószínű, hogy a mellkasi fájdalom szívbetegséggel kapcsolatos, ha a betegnek:
- szív- és érrendszeri kockázatai vannak;
- korábban már volt szívbetegsége;
- légszomja is van;
- a fájdalma nem enyhül gyógyszer és masszázs hatására;
- a fájdalma az idő múlásával csak erősödik.
Nem valószínű, hogy szív eredetű a mellkasi fájdalom az alábbi esetekben:
- masszírozás és fájdalomcsillapító hatására enyhül;
- hasonló ahhoz a korábbi mellkasi fájdalomhoz, amelyik nem szív eredetű volt;
- olyan problémák tüneteivel együtt jelentkezik, amelyek nincsenek kapcsolatban a szív- és érrendszerrel.
Mikor forduljunk orvoshoz?
Mindenféle mellkasi fájdalomnál orvosnak kell megvizsgálnia a beteget. Ha a fájdalom visszatér, néhány napon belül menjünk orvoshoz.
A gyorsan múló mellkasi fájdalmat kisebb fertőzés, izomgörcs is okozhatja.
Forduljunkorvoshoz, ha a fájdalom:
- intenzív és nem múlik el;
- folyamatosan erősödik;
- szédüléssel, légzési zavarral, nehézlégzéssel együtt fordul elő;
- a mellkas közepén jelentkező csavaró, préselő érzéssel jár együtt;
- néhány percél tovább tart.