Mi is az a metabolikus szindróma?
A metabolikus szindróma különböző anyagcsere-rendellenességek egy együttesen fennálló csoportja. Ha a páciensnél a betegségcsoportba tartozó összes rendellenesség együtt jelentkezik, akkor magasabb a szív- és érrendszeri betegségek jövőbeni kialakulásának kockázata, mintha a betegségcsoportba tartozó rendellenességek közül csak az egyik alakulna ki. Például a magas vérnyomás önállóan súlyos következményekkel járó betegség, de ha a páciensnél a magas vérnyomás mellé magas éhomi vércukorszint és hasi elhízás is társul, akkor már diagnosztizálhatják nála a metabolikus szindrómát. Az érintetteknél a kockázati tényezők összekapcsolódása miatt lényegesen megnő a szív- és érrendszeri betegségek kockázata.
A metabolikus szindróma tehát súlyos állapot. A felnőtt lakosságnak mintegy negyedét érinti, akik esetében megnövekedik a szív- és érrendszeri betegségek, a cukorbetegség, a stroke és az artériák falán kialakuló zsíros lerakódások kockázata. A metabolikus szindróma okai között szerepel a túlsúly és az elhízás, a fizikai inaktivitás, a genetikai tényezők és az idős életkor egyaránt.
A metabolikus szindróma akkor áll fenn, ha az alábbi tényezők közül legalább három jelen van:
- hasi elhízás (a haskörfogat férfiaknál 94 centiméter, míg nőknél 80 centiméter feletti),
- vérzsírszintek: 1,7 mmol/l feletti, miközben a jó koleszterinszint alacsony (a HDL-szint férfiaknál 1,03 mmol/l, míg nőknél, 1,29 mmol/l alatti),
- a szisztolés vérnyomásérték magasabb 130 Hgmm-nél, a diasztolés pedig 85 Hgmm-nél,
- a éhgyomrivércukorszinttöbb mint 5,6 mmol/l, vagy a beteg már diagnosztizált 2-es típusú cukorbeteg.
Mi a teendő?
Bár a metabolikus szindróma súlyos állapot, a betegségek kockázatát jelentősen csökkenteni lehet fogyással, a fizikai aktivitás növelésével, valamint szívbarát diétával, ami teljes kiőrlésű gabonákat, gyümölcsöket, zöldségeket és halakat tartalmaz. Ilyen esetben az orvosokkal való együttműködésre van szükség, rendszeresen ellenőrizni (és csökkenteni) kell a vércukorszintet , a koleszterinszintet és a vérnyomást.
Mivel a metabolikus szindróma egyes betegségei felerősítik egymás hatását, mindenképp beszéljünk háziorvosunkkal, ha a metabolikus szindróma valamely komponense már jelen van. Gyakran rejtőzködő marad ugyanis a magas vérnyomás vagy magas koleszterint, amit az orvos segíthet tisztázni. Minél több tényezője jelentkezett a betegségnek, annál nagyobb az egészségügyi kockázat.