Mi történt a férfi szervezetében?
A szívinfarktus jelentkezhet hirtelen, heves tünetekkel, ami a felismerést megkönnyíti. Sokszor viszont lassabban kezdődik, ami bizonytalanná teszi a beteget és túl sok idő telhet el a kezelésig. Mellkasi fájdalom esetén, különösen ha további kísérő tünetekkel társul, ne várjon 5 percnél tovább. Az azonnali mentőhívás a jó reakció, mert a mentőautókban lévő transztelefonikus EKG segítségével a diagnózis azonnal felállítható, és a beteget máris szállíthatják a megfelelő kórházba.
A 112 segélyhívót tárcsázta férjem mellkasi fájdalma miatt. Pécsi kollégáik igen rövid idő alatt kiérkeztek, majd EKG -hoz készültek, amikor a férjem infarktust kapott és leállt a keringése. Újraélesztés első próbálkozásra eredményes volt és gyakorlatilag az infarktus pillanatában már ott álltak körülötte, így rövid idő alatt visszatért közénk. Kollégáik ezután a pécsi szívklinikára szállították ahol kb. 20 percen belül már szív-katéterezték is. Férjem az egész szituációt gyakorlatilag különösebb károsodás nélkül megúszta és a mai napon már velünk van.
Szeretném köszönetemet kifejezni, mivel az adott helyzetben tanúsított magatartásuk, rutinjuk és szakmai hozzáértésük nélkül tragikusan végződött volna ez a történet. Az ellátás során mindvégig higgadtan, gyorsan, csapatként össze dolgozva kezelték a helyzetet és összességében olyan ellátást kapott, mely bárhol a világon megállta volna a helyét.
Kérem, szíveskedjenek elismerésünket továbbítani feléjük és kívánunk nekik is és a mentőszolgálat valamennyi munkatársának további munkájukhoz erőt és egészséget!
Köszönettel: W. Szilvia, F. Sándor"
A szívinfarktus bekövetkeztekor a szívizomzathoz futó koszorúserek egyikében képződik heveny elzáródás. Az elzáródást legtöbbször érelmeszesedéses plakkon képződő vérrög
okozza. A beteg heves mellkasi fájdalmat érez, az EKG-n jellegzetes eltérések jelennek meg.
Ilyenkor az azonnali szívkatéteres érmegnyitás a legeredményesebb eljárás.
Csőstül jön a baj!
Sajnos a szívinfarktus bekövetkeztekor egy másik, még veszélyesebb helyzet is kialakulhat, a hirtelen szívhalál.
A hirtelen szívhalál Magyarországon vezető haláloknak számít. Ilyenkor a normális szívritmus megszűnik, a szív kaotikusan remeg és képtelen a vért tovább pumpálni. Mindössze néhány perc van a végzetes folyamat visszafordítására. Ha a beteg újraélesztését (lélegeztetését és a mellkas kompresszióját), valamint a beteg defibrillálását 10 percen belül elkezdik, van esély a túlélésre.
Azonnali újraélesztés!
Az egyetlen esély a túlélésre ilyenkor az, ha a helyszínen lévők elkezdik az újraélesztést. Ilyenkor a hozzátartozók, ismerősök, vagy rosszabb esetben vadidegenek kezében van az illető élete. Ebben a konkrét esetben szerencsére a mentősök jelenlétében állt le a férfi szíve , így ők azonnal a leghatékonyabb módon, gyógyszeres támogatással láttak hozzá az újraélesztéshez.
Irány a szívkórház!
Az újraélesztett beteget azonnal a megfelelő centrumba szállítják, ahol haladéktalanul megkezdik a szívkatéterezést.
A vizsgálat során az alkar, a comb, ritkábban a könyök verőerén keresztül szívkatétert (egy vékony, hajlékony, speciális műanyagból készült csövet) vezetnek fel a koszorúerekhez, majd a koszorúerekbe kontrasztanyagot fecskendezve "megfestik" a koszorúereket. Amennyiben a katéteres beavatkozás segítségével a talált koszorúérszűkületet meg lehet tágítani, a tágítást el is végzik. A "tágítás" során az esetek legnagyobb részében egy hálós szerkezetű rövid fémcsövecskét, úgynevezett stentet is beültetnek.
A beavatkozás eredményeképp a szívizom nem károsodik, a beteg felépül és pár nap múlva hazamehet. Ezt követően szoros orvosi kontroll és gyógyszeres kezelés alatt marad és az életmódváltásban is segítséget kap orvosaitól, hogy a szívinfarktus ne ismétlődhessen meg.