A szívrohammal együtt járó fájdalom akkor jelentkezik, ha a szívet ellátó egyik artéria elzáródik. Az angina ugyanilyen fájdalom: ezt az artériák szívbetegség miatti beszűkülése okozza. A gyomorégés égő fájdalommal jár a has felső vagy a mellkas alsó részén. Ezt a fájdalmat az okozza, hogy a gyomorsav visszaszivárog a gyomorból a nyelőcsőbe. A gyomorégés és a szívroham okozta fájdalom hasonló is lehet. Ha arra gyanakszunk, hogy a fájdalmat szívroham okozza, azonnal hívjunk mentőt! Szívroham esetén az azonnali orvosi ellátás életmenő lehet.
Mi a szívroham?
A szívrohamot a szívkoszorúerek betegsége okozza. Ezek a véredények látják el vérrel, ezáltal oxigénnel és tápanyagokkal a szívet. Ha a szívkoszorúér megbetegedése miatt kiesik a szív egy része a vérellátásból, szívroham alakul ki, ami akár a szerv leállásához is vezethet. Szívleállással járó szívinfarktus esetén a beteg nem reagál külső ingerekre, illetve nincs pulzusa. Az orvosok az akut koronária szindróma (betűszóval ACS) szakkifejezéssel írják le a szívrohamot és a többi súlyos szívbetegséget, például az instabil anginát.
A szívroham tünetei
A szívroham általában - de nem mindig - az alábbi tünetekkel jelentkezik:
- mellkasi fájdalom, amelyet általában nyomó, szorító, feszítő, elnehezülő érzéssel, teltségérzettel vagy erős fájdalomérzettel írnak le,
- olyan mellkasi fájdalom, amely arra a hasonlít, mintha valamilyen rendkívül nehéz súly préselné össze a mellkast,
- a fájdalom el is múlhat, de mindenképpen tovább tart néhány percnél.
Nem minden szívroham jár egyforma tünetekkel. A tünetek lehetnek enyhék vagy nagyon hevesek, de vannak olyan betegek is, akik semmilyen tünetet sem tapasztalnak.
A mellkasi fájdalom a mellkas középső vagy bal-középső régiójára korlátozódik, de ez sem törvényszerű. Más területekre is kiterjedhet: érintheti mindkét kart, a nyakat, az állkapcsot, a hát felső vagy középső részét egyaránt.
A szívrohamnak gyakran más tünetei is vannak:
- hideg verejtékezés,
- ziháló légzés,
- émelygés és hányinger,
- hányás,
- kimerültség,
- szédülés.
Az idősek vagy a cukorbetegek kevésbé hajlamosak arra, hogy tüneteket érzékeljenek szívroham idején. Ugyanakkor valamilyen tünetet azért ők is tapasztalnak, például légszomjat.
Mi az angina?
A mellkasi fájdalom egyik típusa az angina. Az ezzel járó fájdalom hasonlít a szívroham által kiváltott fájdalomhoz. A szívkoszorúerek elzáródása miatt megszakadó vérellátás helyett az anginát inkább a véredények beszűkülése okozza. Fontos azon hozzátenni, hogy akinek anginája van, annál magasabb a szívinfarktus kockázata is. Az angina leggyakoribb típusa esetén a fájdalom átmeneti, illetve pihenés vagy gyógyszer hatására elmúlik. Az instabil angina viszont fokozottan emeli a szívroham veszélyét.
Mi a gyomorégés?
A gyomorégés tünet, nem betegség. Leginkább égető érzéshez hasonlít, amelyet a gyomorsavreflux okoz. Ez azt jelenti, hogy a gyomortartalom visszacsapódik a nyelőcsőbe. A gyomorégés semmilyen módon nem függ össze a szívműködéssel. A fájdalom helye mindazonáltal hasonló a szívrohaméhoz, a mellkasnál jelentkezik.
A gyomor olyan nyákot termel, amely megvédi a gyomorfalat az emésztéshez szükséges gyomorsavtól. A nyelőcsőben nincs ilyen nyákbevonat, ezért a reflux károsíthatja a belső felületét. Ám sokaknak a savreflux nem okoz ilyen károsodást. Azt még nem teljesen értjük, hogy az emberek miért éreznek fájdalmat a savreflux miatt. A savérzékeny idegeknek lehet köze ehhez a fájdalomhoz.
A gyomorégés tünetei
A gyomorégés a nyelőcsőben égő fájdalmat okoz. Ez az égéshez hasonló fájdalom általában a gyomor felett jelentkezik. A sav azonban gyakran feljebb, akár még a garatig is eljuthat a nyelőcsőben. A refluxbetegségnek a gyomorégés mellett más tünetei is lehetnek, például szédülés, puffadás vagy gyakori böfögés.