Mit jelent a szívinfarktus?
Szívünk születésünktől a halálunkig percenként 60-80-szor húzódik össze, és két összehúzódás között csupán a másodpercek töredékéig pihen meg. Az állandó munkát csak speciális izomszövet tudja ellátni, és a folyamatos munka feltétele a jó oxigén- és energiaellátás, amelyet az a szívkoszorúér-rendszer biztosít. Ez a szív saját vérellátása.
Az infarktus valamelyik koszorúér elzáródásának következtében kialakuló vérellátási zavar, mely oxigénhiányos állapotot jelent, és így a szívizom elhalásához vezet. Ha a koszorúér teljesen elzáródik, akkor létre jöhet a szívinfarktus, amely általában nem szűnő erős mellkasi szorító fájdalommal és kifejezetten rossz közérzettel, halálfélelemmel, verítékezéssel jár. Sok esetben a hirtelen koszorúér-elzáródás rosszindulatú, életveszélyes ritmuszavarral járhat, amely keringés-összeomlást, hirtelen szívhalált eredményezhet, és külső segítség nélkül végzetes kimenetelű lehet, mielőtt a beteg eljutna a kórházig.
Ha ezt tapasztaljuk, haladéktalanul hívjuk a mentőt, és a segítő - ha van - mondja el a tüneteket a diszpécsernek, hogy a kiérkező mentőorvos megfelelően tudja ellátni a beteget, majd a megfelelő szakintézménybe el tudja juttatni. Ha egyedül vagyunk, semmiképpen ne induljuk önállóan be a kórházba, hanem várjuk meg a mentőt. Ha módunkban áll, hívjunk segítséget (például a szomszédot), aki beengedi a mentőt, előkészíti a beteg iratait, vagy szívleállás esetén segíteni tud.
Mi okozhat szívkoszorúér-elzáródást?
A test verőereiben, így a koszorúerekben is plakkok, érkeresztmetszet szűkítő lerakódások képződnek. A plakkok létrejöttében a magas vérzsírszint , cukorbetegség, magas vérnyomás, dohányzás, mozgásszegény életmód, örökletes tényezők és természetes öregedési folyamatok is szerepet játszhatnak.
A heveny koszorúér-elzáródás rendszerint az évek, évtizedek alatt kialakuló plakkok váratlan megrepedése, és ennek következtében az érpályát teljesen elzáró vérrögdugó hatására jön létre, veszélyeztetve az adott ér által ellátott szívizomterületet.
Bár valóban több férfit érint a betegség, mint nőt, de nők is kaphatnak infarktust, tehát számukra is ugyanolyan fontos a tünetek felismerése és a megelőzés.
Mitől függ az elzáródás mértéke?
A koszorúér lefutása alapján elzáródásukkor különböző szívizomterületek károsodnak. A jobb koszorúér elzáródása általában hátsó fali, a bal leszálló koszorúér elzáródása esetén általában mellső fali infarktus alakul ki.
A sejtek károsodásának következtében ezeken a területeken a szívizom összehúzódó képessége romlik vagy teljesen megszűnik. A szívműködés károsodásának mértéke ultrahangos vizsgálattal vagy egyéb speciális vizsgálatokkal mutatható ki.
Miért kell haladéktalanul megkezdeni az elzáródott erek felszabadítását?
A szívizom életfunkcióinak visszaállítási sikere jelentősen függ attól az időtől, amíg el volt záródva az ér. A legtöbb szívizomzatot az első két-három órában lehet megmenteni az ér azonnali érfestés, szívkatéterezés által történő megnyitásával, kitágításával , műérháló (stent) behelyezésével. Ezért rendkívül fontos szívinfarktus esetén mentőt hívni. Magyarországon jól szervezett infarktusellátás működik, ahol lehetőség van a szív katéteres koszorúér-tágítására és más korszerű életmentő beavatkozásra.
Megelőzés, életmódváltozás
A plakkok kialakulása és növekedése egészséges életmóddal és gyógyszerekkel lassítható. A kialakult plakkokra rakódó vérrögök képződését gátolja az acetil-szalicilsav kis dózisban való rendszeres szedése, csökkentve így a szívinfarktus és az agyi érelzáródás kockázatát. A gyógyszerszedés megkezdése előtt minden esetben konzultáljunk kezelőorvosunkkal.