Többféle esemény vagy állapot okozhat oxigénelvonásos állapotot az agyban. Az átmeneti iszkémiás roham (angol betűszóval TIA - transient ischemic attac) tünetei hasonlítanak a stroke -éra, csak azok nem tartanak olyan hosszú ideig. Mivel a tünetek hamar elmúlnak, sok beteg nem is fordul orvoshoz. Azonban a TIA-t elszenvedő betegek 10-15 százalékánál igazi stroke alakul ki három hónapon belül! Ezért fontos, hogy a TIA tüneteit felismerjék és az orvosi figyelem középpontjába állítsák. A "mini stroke"-ot elszenvedett betegek megfelelő szakellátást nyújtó intézményben való kezelése határozottan csökkenti a későbbi stroke kialakulásának esélyét.
Mi az a TIA?
Az átmeneti iszkémiás roham a stroke-hoz hasonló tüneteket produkál, de csak néhány percig tart, és nem okoz hosszútávú károsodást. Gyakran "mini stroke-nak" is hívják. Akkor következik be, amikor nem jut elég oxigén az agyba. Legyakrabban egy rövid ideig meglévő vérrög idézi elő ezt az állapotot. Ha a vérrög feloszlik vagy tovább mozdul, a tünetek is elmúlnak. Az Amerikai Stroke Társaság arra figyelmeztet, hogy ne becsüljük le a TIA-t, mert ez egy jövőben bekövetkező teljes stroke-ra figyelmeztethet.
A tünetek
A TIA-t elszenvedett betegek tünetei aszerint váltakoznak, hogy az agyuk melyik területét érte a roham. A TIA jeleit és tüneteit az angol FAST (Face 'arc', Arms 'kar', Speech 'beszéd', Time 'idő') betűszóval foglalják össze:
- Arc: féloldalasan lefittyed az arc, mivel néhány arcizom lebénul. A beteg szeme vagy ajka elernyed és képtelen normálisan mosolyogni.
- Kar: annyira elgyengül vagy elzsibbad a beteg karja, hogy nagyon nehezen tudja mindkét végtagot felemelni és megtartani.
- Beszéd: artikulálatlanná és zavarossá válik a beszéd.
-Idő: ha a fenti három tünetből akár csak egy is jelentkezik, azonnal hívni kell a mentőket.
Ha olyan személlyel élünk együtt, aki a magas kockázati csoportba tartozik (idősek, magas vérnyomásos betegek, valamint a cukorbetegek), akkor rendkívül fontos, hogy felismerjük a FAST csoportba tartozó tüneteket. A FAST (a betűszó alakja megegyezik az angol 'gyors' jelentésű szóval) arra is figyelmeztet, hogy minél korábban érkezik az orvosi segítség, annál nagyobb az esély a teljes gyógyulásra.
A TIA további tünetei
- szédülés;
- nehéz beszédprodukció;
- nehéz beszédértés;
- nyelési nehézségek;
- nagyon erős fejfájás;
- bénulás, zsibbadás vagy gyengeség a test egyik felén;
- súlyos esetben eszméletvesztés.
Ha tapasztaljuk magunkon vagy a környezetünkben lévő személyen a fenti tünetek bármelyikét, azonnal orvosi segítséget kell hívni. A TIA tünetei átmenetiek, és 24 órán belül el kell múlniuk. A roham 2-től 15 percig tarthat.
Mivel téveszthető össze a mini stroke?
A TIA észrevétele nehéz is lehet, mert másféle állapotok is okozhatnak hasonló tüneteket, például az alacsony vércukorszint és a migrén is.
Úgy lehet kiszűrni ezeket az állapotokat, hogy a TIA által okozott tünetek erősen hatnak a test egyik felére, például az egyik végtag vagy az egyik szem az érzékelésre, mozgására. Ez azért van, mert az átmeneti iszkémiás roham csak a véredények egyikét blokkolja. A TIA-hoz hasonló tüneteket okozó betegségek és állapotok viszont jellemzően az egész szervezetre ható neurológiai tüneteket produkálnak, például zsibbadást vagy ájulást. Hogy megelőzzük a TIA teljes körű stroke-ká alakulását, elengedhetetlen, hogy minden TIA-ra utaló tünet okát felderítsük.