A subarachnoidealis vérzés a stroke -nak az a fajtája, amelyik akkor fordul elő, amikor az agy felületén lévő egyik véredény felszakad, és a vér az agy felülete, valamint a koponya belső fala közé folyik. Ez leginkább a középkorú felnőtteknél fordul elő, sok komplikációval és gyakori halálozással jár. "Korábbi kutatások már kimutatták, hogy a dohányzás emeli a SAV kockázatát, azonban az még nem volt világos, hogy a dohányzás vagy egy másik kóros állapot, a magas vérnyomás okozza-e ezt a stroke-típust" - mondta a tanulmány szenior szerzője, dr. Guido Falcone, a connecticuti New Havenben található Yale Orvosképző Intézet docense. "A dohányzás SAV-val való egyértelmű ok-okozati kapcsolatát eddig még nem tárták fel, ám más stroke-típusoknál ezt már megtették."
Annak érdekében, hogy bebizonyítsák, valóban a dohányzás váltja-e ki a SAV-ot, a kutatók 408 609 olyan személy genetikai adatait elemezték, akik az Egyesült Királyság Biobankjában szerepeltek, és a kutatás idején (2006-2010 között) 40-69 évesek voltak. A kutatás során rögzítették a SAV előfordulásait - összesen 904 esetben alakult ki ez a betegség a vizsgálat során. A kutatók kialakítottak egy genetikai értékelő rendszert, amely a dohányzás kockázatára vonatkozó markereket tartalmazott, és folyamatosan rögzítették a kutatásban részt vevő személyek dohányzási szokásait.
A következő eredményekre születtek:
- egyenes összefüggés mutatható ki a dohányzás és a SAV kockázata között, 27 százalékkal megemelkedett a SAV kockázata azoknál, akik évi fél csomag és 20 csomag közötti cigarettamennyiséget szívtak el;
- az erősebb dohányosoknak, akik több mint 40 csomag cigarettát szívtak el évente, már több mint háromszoros volt az esélyük a SAV-ra a nem dohányzókhoz képest;
- azoknak, akiknek genetikai hajlamuk volt a dohányzásra, 63 százalékkal emelkedett meg a SAV-ra való kockázatuk.
"A kutatási eredményeink ráirányítják a jövőbeli vizsgálatok fókuszát arra, hogy felderítsék: vajon a dohányzáshoz vezető genetikai variánsokról szerzett információk alapján könnyebben lehet-e felismerni azokat a személyeket, akiknek magas kockázatuk van erre az agyvérzésfajtára" - mondta dr. Julian N. Acosta neurológus, a Yale Orvosképző Intézet tudományos munkatársa, a tanulmány vezető szerzője.
"A kutatásban megcélzott népesség hasznára válhatnak azok az erőteljes diagnosztikai módszerek, amelyek a súlyos stroke-ot okozó aneurizmák korai feltárására szolgálnak. A kutatók szerint ez a tanulmány ugyan kimutatta, hogy a dohányzásnak kifejezetten káros hatása van a nőkre és a magas vérnyomású felnőttekre, ám további kutatásokra van szükség az eredmények igazolására.