Korábbi kutatások is utaltak arra, hogy az alacsony vérnyomás összefüggésben állhat bizonyos neuro-pszichológiai problémákkal, például a depresszióval és a szorongással. Az alacsony vérnyomás és a szuicid gondolatok esetleges összefüggését azonban még nem vizsgálták, pedig az öngyilkos gondolatok világosan jelzik a negatív pszichés állapotot. A Szöuli Nemzeti Egyetem munkatársainak kutatása azonban arra figyelmeztet, hogy az alacsony vérnyomásnak a mentális egészségre gyakorolt hatását is figyelembe kellene venni.
A nőknél gyakoribb
A kutatók 10708 felnőtt adatait elemezték, akik a Koreai Nemzeti Egészségügyi és Táplálkozási Kutatás elnevezésű felmérésben vettek részt. A résztvevőket arról is megkérdezték, hogy "az elmúlt évben érzett-e hajlandóságot az öngyilkosságra", vagy "fontolgatta-e az öngyilkosságot". Az öngyilkosságra való hajlandóság a nőknél gyakoribb volt, mint a férfiaknál (12,9 százalék szemben a 7,8 százalékkal) és a 70 éven felülieknél (20,8 százalék).
A kutatók négy csoportra osztották az alacsony vérnyomással élőket: 110, 100, 95 és 90 Hgmm alatti szisztolés vérnyomással élőkre. Míg a normál vérnyomásúak 10,8 százaléka tapasztalt szuicid gondolatokat, addig a 100 Hgmm alatti szisztolés vérnyomással élők csoportjában ez az arány már 12,5 százalékra, 95 Hgmm alatt 13,7 százalékra, 90 Hgmm alatt pedig 16,6 százalékra nőtt!
Miután az adatokat nem, kor, testtömegindex, összkoleszterinszint, a háztartás jövedelme, iskolai végzettség, családi állapot, dohányzás , alkoholfogyasztás és a nem és kor közötti interakció szerint korrigálták, az öngyilkos gondolatok valószínűsége jelentős emelkedést mutatott a 100, 95 és 90 Hgmm alatti szisztolés vérnyomással élők csoportjában. A cukorbetegség , stroke , miokardiális infarktus, illetve angina pectoris, valamint a depresszió, mint változók figyelembevétele csak nagyon kis hatást gyakorolt ezekre a kapcsolatokra.
Nemcsak a magas vérnyomás lehet veszélyes
Míg a magas vérnyomást megelőző állapotot a szív- és érrendszeri betegségek szempontjából kockázati tényezőként tartják számon, ez az állapot a mentális egészséget nem befolyásolja jelentősen. Az alacsony vérnyomás másfajta egészségügyi kockázatokat rejt magában. A kutatócsoport most megkérdőjelezte azt a korábbi felfogást, amely szerint a mentális egészség szempontjából is az alacsony vérnyomás lenne a jobb. A kutatás ugyanakkor nem tudott oki kapcsolatot bizonyítani az alacsony vérnyomás és az öngyilkos gondolatok között. Korlátai ellenére azonban a kutatás alátámasztja azokat a korábbi vizsgálatokat, amelyek kapcsolatot feltételeztek az alacsony vérnyomás és a pszichológiai tünetek, például a depresszió és a szorongás között, és azt a teóriát támogatták, amely szerint a vérnyomás hatással van az érzelmekre és a fájdalomérzetre is. Ahhoz azonban további kutatásra van szükség, hogy kiderüljön, milyen biológiai mechanizmusok állnak a vérnyomás és az öngyilkossági gondolatok kapcsolatának hátterében.