Ügyeljünk az étkezéseink körülményeire
Bár az utóbbi időben a nemzetközi előírásoknak megfelelően sokat javult az élelmiszerbiztonság hazai állapota, időről-időre mégis ételmérgezési botrányok borzolják a kedélyeket. Az esetek legtöbbjénél egyértelműen kimutatható az emberi mulasztás, és valóban: a felelőtlenséget, a kényelmet és az odafigyelés hiányát semmiféle szabályozás sem zárhatja ki. Persze, nálunk a helyzet e tekintetben is sokkal jobb, mint a világ legnagyobb részén, ám a gyomorfertőzés kockázatát még így sem zárhatjuk ki teljesen.
Néhány alapvető óvintézkedés bevezetésével számos kockázatot kizárhatunk, és jelentős összegeket spórolhatunk meg az egészségbiztosítónak. A fülünkbe csenghetnek szüleink gyerekkorunkban gyakran hallott intelmei: ételt csak olyan helyen vegyünk, amelyben megbízhatunk! Igen ám, csakhogy nehéz eldönteni, melyik források számítanak kockázatmentesnek, és az intézkedések foghíjas betartása miatt sokszor éppen a gyanúnk fölött álló ellátókban kell csalatkoznunk. Persze nem lehet állandóan attól rettegni, hogy nem káros-e az, amit éppen megeszünk. Erre nincs is szükség, hiszen a helyett, hogy az intuíciónkra hagyatkoznánk, elég néhány alapvető irányelvhez tartani magunkat. A többiről amúgy sem tehetünk. Nyáron nem tanácsos például tömegétkeztetésben tejet és tojást tartalmazó ételeket rendelni. Egyébként is érdemes ételeinket kipróbált, szigorú mércék szerint tevékenykedő forrásokból beszereznünk. A problémák azonban, leggyakrabban nem a megszokott körülmények között kezdődnek.
Csökken a szervezet immuntevékenysége
Külföldi nyaralásaink előtt aggódó ismerőseink gyakran figyelmeztetnek bennünket, hogy étkezéseinkre csak a bizalmunkra okot adó helyeken kerítsünk sort. Ha olyan országokba utazunk, ahol a miénktől eltérő gasztronómiai kultúra és higiéniai viszonyok jellemzőek, általában az utazási iroda alkalmazottai is felhívják a figyelmünket a körültekintő óvatosság szükségességére. Az éttermek, büfék konyhájába azonban bajosan kukkanthatunk mindig be, a felkínált ételt pedig néhol komoly illetlenség visszautasítani. Egy makacs gyomorfertőzés viszont nem csak a nyaralás máskülönben édes pillanatait tudja megkeseríteni.
A megfelelő emésztésért, és a szervezet méregtelenítő tevékenységéért jórészt a bélflóra felel. A bélflórában található több száz baktériumfaj ezen kívül megakadályozza a gyulladáskeltő baktériumok megtelepedését, és összehangolt munkájával az immuntevékenységet is segíti. A gyomorfertőzések sajnos jelentősen károsítják a bélflóra összetételét, és a néhány napos kellemetlenségek mellett hosszú távra is kiható, komoly problémákat eredményeznek. A nem kielégítő emésztés és a csökkent immuntevékenység pedig veszélyes betegségek megjelenését okozhatja.
A bélflóra egészsége könnyen helyreállítható
Fontos tehát - még az enyhébbnek tűnő bélfertőzések után is - a bélflóra egészségét helyreállítani. Ez megtörténhet célratörő, de mellékhatásokkal járó gyógyszerekkel, de szelídebb, természetes eljárásokkal is. Élőflórás joghurtokkal igen jó eredményt érhetünk el, de a teljes gyógyuláshoz ez a módszer rendszerint nem elegendő. Megbízható, mégis hatékony megoldást a probiotikus készítményektől remélhetünk. A probiotikumok kizárólag természetes összetevőket, baktériumokat, mikroorganizmusokat tartalmaznak, amelyeket fogyasztásukkal a béltraktusba telepítünk, hogy újra elindítsuk a bélflóra hatékony működését. Probiotikumok használatával gyorsan és kényelmesen visszaállítható a sérült bélflóra egyensúlya.
Gyomorfertőzések után ne bízzuk a gyógyulást a véletlenre, a természetes módszer ilyenkor is segít!
A bélflóra egészségével kapcsolatos további információkat a www.belsoegyensuly.hu internetes oldalon talál!