A friss tanulmányban a kutatók több ezer magas koleszterinszinttel rendelkező beteg adatait vizsgálták összesen 36 országban. Az elemzésből az derült ki, hogy a magasabb jövedelmű országokban, ahol kevesebbet kell saját zsebből fizetni az egészségügyi ellátásért, és ahol hatékony egészségügyi rendszer működik, általában alacsonyabb az átlagos koleszterinszint az olyan páciensek körében, akiknek kórtörténetében előfordult magas koleszterinszint. A magas koleszterin kórtörténetével nem rendelkezők esetében nem volt összefüggés az ország gazdasága, egészségügyi ellátása és a magas koleszterin kockázata között.
Nálunk is magas az arány
A kutatásból az derült ki, hogy a teljes magas koleszterin nagymértékben eltért az egyes országok között – Bulgáriában például 73, Finnországban pedig 24 százalék. A magas koleszterinszint aránya a következő kelet-európai országokban mutatkozott magasnak: Bulgária, Litvánia, Románia, Magyarország és Oroszország. Ugyanezek az országok a gazdaságuk és egészségügyi rendszerük tekintetében is alacsony pontszámokat értek el.
A tanulmány vezető szerzője, Elizabeth Magnuson, a kansasi Health Economics and Technology Assessment igazgatója elmondta, hogy a betegek zsebből fizetendő magas egészségügyi költségei és a betegek magas koleszterinszintje közötti összefüggés ezen betegek képtelenségét vagy vonakodását jelezheti a felírt gyógyszerek beszedésére. A nemrégiben elérhetővé vált generikus koleszterincsökkentő gyógyszereknek köszönhetően azonban ezek a zsebből fizetendő költségek egyre kisebb akadályt jelentenek.