A Shape cikke szerint az alábbiak állhatnak a szokatlanul bűzös széklet hátterében.
Túl sok húst ettünk
Ha olyan ételeket fogyasztunk, amelyekben sok a kén - ilyenek például a húsfélék, a tejtermékek, a fokhagyma, a karfiol, a kel, a brokkoli - akkor az emésztésünknek extra munkába kerül feldolgozni őket. Ilyenkor nagy mennyiségben termelődnek olyan gázok, amelyektől a székletünk kellemetlen szagú lehet, még akkor is, ha az emésztésünk megfelelően működik.
Laktózérzékenyek vagyunk
Ha például a kedvenc jégkrémünk fogyasztása után minden alkalommal görcsöl a hasunk, hasmenésünk van, és a szokásosnál kellemetlenebb szagú a székletünk, akkor esélyes, hogy laktózérzékenyek vagyunk. Ilyenkor a testünkben nincs elég mennyiségben a laktáz nevű enzimből, amely a tejtermékekben található laktózt bontja. Ilyenkor a megemésztetlen laktóz megerjed a belekben, és ez okozza a tüneteket, és a szagokat is.
Túl sok feldolgozott ételt ettünk
A zsíros ételek, feldolgozott élelmiszerek, cukros ételek hatására a székletünk szaga extrém módon erős és kellemetlen lehet. Bizonyos emberek szervezetében kevés az olyan enzim, ami a zsírbontáshoz szükséges, emiatt pedig az emésztés hosszabb időt vesz igénybe. Minél hosszabb ideig van az étel az emésztőrendszerben, annál több gáz képződik, és annál büdösebb lesz a "végtermék".
Bizonyos gyógyszerek szedése
Egyes gyógyszereket emészthetetlen cukrokkal vonnak be, például szorbitollal, ami a belekben megerjedhet, és a székletet extrán kellemetlen szagúvá teheti. Ha az után tapasztalunk ilyesmit, hogy valami újat kezdtünk el szedni, beszéljünk az orvosunkkal.
Emésztési zavaraink vannak
A szokatlanul kellemetlen szagú széklet általában annak az eredménye, hogy bizonyos, az ételekben lévő anyagokat az emésztőrendszerünk nem tud kezelni, feldolgozni. Ilyenkor ahelyett, hogy megemésztődnének, erjedni, rothadni kezdenek, és a szervezetből kikerülve igencsak büdösek tudnak lenni. Ilyenkor a fontos az, hogy megtaláljuk, mi az az anyag, amelyre a testünk így reagál.