Gyomrunk a második agyunk
A "második agy" elnevezést az amerikai Columbiai Egyetem kutatója, Michael Gershon vezette be 1996-ban, miután igazolta, hogy emésztőrendszerünk saját idegsejt-hálózattal rendelkezik. Bél-idegrendszerünket szintén százmillió idegsejtből álló hálózat és olyan ingerületátvivő anyagok működtetik, amelyek megtalálhatóak az agyunkban is. A bélfal speciális érzékelő sejtjei adják az információkat a gyomorfal telítettségi állapotáról és a táplálék összetételéről, így az idegfonat szabályozni tudja például, hogy milyen gyorsan haladjon át a bélcsatornán, és ehhez mennyi emésztőnedvre van szükség.
Kétirányú folyamat
Agyunk és az emésztőrendszerünk közötti kapcsolat kölcsönös: folyamatosan visszajelzést küldenek és kapnak egymástól. A minket érő környezeti impulzusok szoros hatással vannak a bélmozgásainkra, de ugyanez fordítva is igaz: ha emésztésünk nincs rendben, akkor ez a lelkiállapotunkat is erőteljesen befolyásolja.
A stressz következtében létrejövő hormonváltozások fokozzák a szív- és érrendszer teljesítőképességét, de ezzel egy időben lelassulhat a bélrendszer izmainak működése, amely székrekedést idézhet elő. A tartós székrekedésben szenvedők gyakran szorongnak, kimerültséget, fokozott fáradtságot és csökkenő teljesítőképességet tapasztalhatnak.
Fokozott elvárások
Már kisgyerekkorban megfigyelhető, hogy a bölcsődei, óvodai beszoktatás alatt hasfájásra, hányingerre panaszkodhatnak, de akár hasmenésük vagy székrekedésük is lehet. Ha a gyermekek megszokják megváltozott élethelyzetüket , majd oldódik a szorongásuk, a tünetek lassan elmúlhatnak.
Amikor felcseperedésük során újabb környezetben, másfajta kihívásokkal néznek szembe, a problémák ismét előjöhetnek vagy akár fel is erősödhetnek. Az ilyen átmeneti időszakokban előforduló székrekedések hatékonyan orvosolhatóak egy jól megválasztott hashajtó szerrel már egész kis gyermekkorban is.
Felnőttként gyakran a folyamatos stresszel együtt járó munkahelyi körülmények okozhatnak szorongást, de több irányú elvárásnak is meg kell felelnünk: elő kell teremtenünk a megélhetésünkhöz szükséges anyagi hátteret, gondoskodnunk kell a családunkról, az otthonunkról, az étkezésünkről és még megannyi minden másról.
Minél hajszoltabb az életvitelünk, annál több emésztési problémával kell szembenéznünk, ha pedig sokat szorongunk, megfeszülnek a testünkben lévő izmaink, és - bár ezt nem érzékeljük tudatosan - a bélrendszerünk is. Sok esetben az is nehezít a helyzetet, hogy a munkahelyi problémákat átvisszük a magánéletbe, így nem tudunk ott sem megfelelőképpen kikapcsolni.
Találjuk meg az egyensúlyt!
Mivel az emésztésünk és a pszichés állapotunk oda-vissza hat egymásra, a cél, hogy mindkettőre egyszerre figyeljünk. Testünk egészséges működése érdekében fontos, hogy rendszeresen megfelelő tápanyagokat vigyünk be a szervezetünkbe. A székrekedés elkerülése érdekében igyunk eleget és fogyasszunk olyan ennivalókat, amelyek elegendő rostot tartalmaznak! Együnk sok gyümölcsöt, zöldséget és olajos magvakat!
Tanuljunk meg lazítani! Keressük meg azokat az elfoglaltságokat, amelyekkel kikapcsolnak, és ez által segítenek elengedni az aktuális problémáinkat, sérelmeinket.
Ha úgy érezzük, kérjünk segítséget, hiszen azok az emésztési gondokkal küzdő betegek, akik pszichológiai támogatást is kapnak, sokkal gyorsabban javulhatnak, mint akik kizárólag hagyományos orvosi kezelésben részesülnek.
Segítség székrekedés esetén
Az életmódbeli változtatások mellett fontos, hogy ha ingert érzünk, lehetőség szerint ne halogassuk a székelést, mert ez hosszú távon az inger gyengüléséhez, majd krónikus székrekedéshez vezethet.
Egyes készítmények már egészen kis kortól, csepp formájában is alkalmazhatóak a betegtájékoztató szerinti mennyiségben és módon. Akár felnőtt, akár gyermekkorban vesszük igénybe a hashajtók által nyújtott segítséget, érdemes kikérnünk előtte a háziorvosunk és a gyermekorvosunk véleményét, aki tanácsot adhat abban is, hogy tabletta, kúp vagy egyénileg adagolható csepp formájában alkalmazzuk.