Mi történik hasmenéskor?
A hasmenés önmagában nem egy betegség, hanem valamilyen elváltozásnak a tünete. Röviden úgy definiálhatnánk, hogy naponta gyakran jelentkező, nagyobb mennyiségű, híg székletürítés, mely lehet állandó, visszatérő, vagy akut jelenség. Kísérheti láz, hányinger , hányás, hascsikarás, puffadás, levertség.
Számos betegség vagy állapot meglétére utalhat, ezért ha több napig tart vagy rendszeresen jelentkezik, illetve ha súlyosabb kísérő tünetekkel (gennyes, véres vagy fekete széklet , magas láz) társul, feltétlen utána kell járni a kiváltó oknak. Ezek lehetnek például:
- vírusos vagy bakteriális fertőzések
- táplálékallergiák
- pajzsmirigy fokozott működése
- bizonyos bélbetegségek (pl. Crohn-betegség, colitis ulcerosa, irritábilis bél szindróma)
- emésztési zavarok (pl. epe-, máj-, vagy hasnyálmirigy betegségek)
- az emésztőrendszer hirtelen, nagy mennyiségű, nehéz, zsíros, fűszeres ételekkel való megterhelése
- ételmérgezés
- természetes édesítőszerek használata arra érzékenyeknél (pl. szorbit, xilit)
- magnézium, vagy C-vitamin-tartalmú étrend-kiegészítők túlzott fogyasztása
- gyógyszerek mellékhatása
- idegesség, stressz
Hasmenés esetén az alábbi étrend betartása szükséges:
- könnyen emészthető ételek (zsírszegény, durva rost mentes) fogyasztása
- tejcukormentesség
- a túlzott cukor és édesítőszer használatának kerülése
- kímélő fűszerek használata
- gyakori kis étkezések
- egyéni érzékenység figyelembevétele
- szükség esetén a társbetegség diétás jellemzőinek figyelembevétele
A diéta felépítése
Ha diétát vagyunk kénytelen tartani, azt a következőképpen építsük fel:
Első nap
Az émelygés és étvágytalanság miatt ilyenkor a legjobb, amit tehetünk, hogy koplalunk. Tehermentesítve az emésztőrendszerünket, támogatjuk a felgyógyulás ütemét. Fokozott figyelmet kell, hogy kapjon viszont a megfelelő folyadékbevitel!
Második nap
Komolyabb háttérbetegség megléte nélkül a tünetek rendszerint enyhülnek, akár meg is szűnhetnek. Az étvágy bár kezd visszatérni, mégis óvatosan kell bánni az ételek megválasztásával. Fokozatosan érdemes visszaépíteni a nyersanyagokat, egyszerre csak kis mennyiséget fogyasztva. Jó választást jelent a rizs-, vagy zabnyákleves , főtt burgonya, főtt rizs, sárgarépa főzve, esetleg pürésítve, vizes burgonya- vagy sütőtökpüré, alma és birsalma kompót (pici mézzel), -püré, -leves, sült alma, vizes (olajmentes) búza- vagy kukoricadara, világosra pirított kenyér, pászka, puffasztott rizs, köles, buláta, stb.
Harmadik naptól
Mindenképpen kerülni kell a túl zsíros, túl fűszeres ételeket az elkövetkező napokban és még mindig csak kis mennyiségeket fogyasszunk, alkalmanként. Vissza lehet forgatni az étrendünkbe a sovány húsokat, tejtermékeket, kevésbé puffasztó zöldségféléket , de kímélő (kevés olaj felhasználásával) konyhatechnológiai eljárásokkal elkészítve.
Ajánlott nyersanyagok a koplalás utáni napokra (egy hétig):
Sovány húsok: sertés (karaj, comb), marha (vesepecsenye, felsál), csirke, pulyka, házinyúl, borjúcomb, soványabb halak (pl. tonhal, makréla).
Tejtermékek: kefir, natúr joghurt, sovány sajtok, sovány túró.
Zöldségek: burgonya, csicsóka, répafélék, brokkoli, cukkini, padlizsán, patisszon, tök, cékla, saláták.
Gyümölcsök: alma, birsalma, banán, őszibarack, citrom, narancs, grapefruit (citrusféléket inkább facsarva).
Fűszerek: borsikafű, kapor, kömény, ánizs, zsálya, fahéj, petrezselyemzöld, zellerzöld, babérlevél, rozmaring, édes fűszerpaprika, kakukkfű, vanília, majoránna, bazsalikom, szurokfű.
Gabonaipari termékek: darák, köles, hajdina, árpagyöngy, fehér rizs, zsemlemorzsa, száraztészta, fehér-, vagy félbarna kenyér, zsemle, pászka, puffasztott és extrudált termékek.
Egyéb jótanácsok
Nyugtassuk, fertőtlenítsük bélrendszerünket és enyhítsük a hasmenést gyógyteákkal. Szakember segítségével teakeveréket állíthatunk össze olyanokból, mint szeder-, szamóca-, vagy málnalevél, apró bojtorján, fekete áfonya, kamilla, teacserje, lósóska, réti fűzény. Kerüljük az alkohol és a kávé fogyasztását! A hasmenés megszűnése után segítsük a bélflóra regenerálódását élőflórás joghurt, vagy gyógyszertári probiotikumok fogyasztásával.