Mit érez a refluxbeteg?
A tünetek hasonlóak és mégis különbözőek lehetnek. Van, akinek ég a gyomra, gyomorszája, másoknak állandó fájdalmat okoz, van olyan, akinek éles, késszerű fájdalomként jelentkezik, többeknek pedig a szegycsontjuk mögött jelentkezik égő fájdalom. Az is előfordul, hogy fulladás-érzésről számol be a beteg, pedig nincs semmilyen felső légúti vagy tüdőbetegsége.
Nincs tehát egységes tünet, ám a szakorvos a kikérdezés után gyorsan képes eldönteni, hogy állhat-e a panaszok hátterében reflux.
Az elhanyagolt reflux tünetei
Néha előfordul, hogy valakinél nem jelentkeznek erős tünetek, vagy az illető jól tűri ezeket és nem fordul orvoshoz. Ilyen esetben előbb-utóbb nehezített, fájdalmas nyelés jelentkezhet. A beteg azt veszi észre, hogy a megrágott táplálék nehezen megy le, sőt, egy idő után a folyadék lecsúszása is kellemetlen érzéssel jár. Ennek az az oka, hogy a kezeletlen reflux miatt nyelőcsőszűkület vagy nyelőcsőgyulladás alakul ki.
Vele is megtörtént
Ma már ötéves a kislánya, de még mindig rendkívül élénken emlékszik vissza a terhesség alatti refluxára Katalin. Őt kérdeztük, hogyan élte meg a betegsége jelentkezését, és mi volt a megoldás kulcsa. - Huszonéves koromban állapították meg, hogy refluxom van. Kaptam rá gyógyszert, és néhány hónapi szedés után rendbe is jöttem - mondja.
Aztán amikor várandós lettem, körülbelül az ötödik hónapban járhattam, amikor egyre gyakrabban éreztem, hogy fáj és ég a gyomrom. Először még elég volt, ha elrágcsáltam pár szem háztartási kekszet, de ahogy nőtt a baba, úgy lett egyre rosszabb a helyzet. A hatodik-hetedik hónap környékén már elviselhetetlenné váltak a tünetek: volt, hogy nyolc órán át sírtam a fájdalomtól, olyan volt, mintha kést forgatnának a gyomorszájamban. Hiába voltam a háziorvosomnál, majd a szülész-nőgyógyászomnál, mindannyian azt hajtogatták, hogy "türelem, a szülés után elmúlik". Csakhogy akkor még hónapok voltak a szülésig! Nem ők érezték az erős fájdalmat órákon át, hetente akár kétszer-háromszor is!
Természetesen ajánlottak savlekötőket, többet is kipróbáltam, ám alig-alig enyhítettek a kínjaimon. Egy kismamaként is szedhető fájdalomcsillapítót és egy várandósság alatt is engedélyezett görcsoldót tudtam csak bevenni, de így is órákig eltartottak a gyomorgörcseim. Az orvosok szerint terhesség alatt semmit nem vehetek be, nincs mit tenni, tűrjek. A férjem tehetetlenül figyelte a szenvedéseimet. Végül úgy döntöttem, hogy addig keresgélek, míg találok olyan orvost, aki hajlandó csinálni valamit. A SOTE-n találtam rá egy gasztroenterológusra, aki utánaolvasott a dolgoknak, és tudott olyan gyógyszert felírni, amelyiket az Egyesült Államokban már engedélyeztek várandósoknak. Amikor elkezdtem szedni, megváltozott a világ! Újra a gyermeket várók normális életét éltem, az órákig tartó görcsök nem tértek vissza.
Amint megszültem a lányom, abba is hagyhattam a gyógyszer szedését, mert megszűnt a fizikai nyomás, ami miatt nálam ilyen durván jelentkeztek a tünetek. Azért azóta is odafigyelek a súlyomra, az étkezésemre, és remélem, hogy nem kell többet átélnem ezeket a borzalmas tüneteket - fejezte be történetét az édesanya.
Szokatlan tünetek - ez is reflux?
Ritkán fordul elő, de azért jó tudni, hogy nem is annyira a gyomor vagy a nyelőcső jelzi a reflux-betegség fennállását, hanem a légúti tünetek. Az állandó rekedtség, köhögés, idegentest- vagy gombócérzés a torokban mind arra (is) utalhat, hogy a gyomorsavtartalom irritálja a nyálkahártyát. Ha tehát legalább két hónapon keresztül fennálló, mással nem indokolható felső légúti tüneteket tapasztal valaki, és a tüdőgyógyász, illetve fül-orr-gégész sem talál semmilyen okot a köhögésre, rekedtségre, akkor gondolni lehet (kell) refluxra is.
Gyermekeknél is előfordulhat, hogy fertőzés nélküli, nehezen gyógyuló, állandóan visszatérő légúti panaszokat vagy arcüreggyulladást okoz az úgynevezett "néma reflux". Nagyon ritkán, de előfordul egy életveszélyes állapot is, az úgynevezett rohamszerű gégegörcs. Ez éjszakánként jelentkezhet, és a savas visszafolyás miatti köhögés váltja ki.
Érdekes kapcsolat van a reflux és az asztma között is, erre először az 1970-es évek közepén figyeltek fel a klinikusok. Az asztmás betegek 50-90 százalékánál fordul elő reflux. Kiderült, hogy az állandó (akár kis mennyiségű) gyomorfolyadék nyelőcsőbe jutása megváltoztatja az immunrendszert, és elősegíti az asztma kialakulását.