Egy mondás szerint, ha mindennap eszünk gyömbért , messze elkerüljük az orvost. A gyömbér gyógyhatása ugyanis igen szerteágazó, házi gyógyszerként való használata legalább olyan régre nyúlik vissza, mint a gasztronómiában.
Gyógynövény és fűszer
A gyömbér egy trópusi évelő növény, a kurkumához hasonlóan a gyömbérfélék családjába tartozik. Valódi eredetét nem ismerni, vélhetően Délkelet-Ázsiából származik. Eleinte elsősorban gyógynövényként, és nem fűszerként használták, majd amikor Európába is eljutott, legalább olyan fontos alapanyaggá vált, mint a fekete bors. Szinte minden ételbe tettek belőle, hiszen ismerték antibakteriális hatásait. Népszerűsége napjainkban ismét növekedni kezdett.
Segíti emésztőrendszerünket
A gyömbérnek igen sokféle gyógyhatása ismert, de az emésztőrendszerre gyakorolt jótékony tulajdonságai kiemelkedőek. Aki gyomorproblémákkal, savtúltengéssel küzd, minden nap fogyasszon belőle, hatása szinte azonnal érezhető. Kismamáknak is ajánlott émelygés ellen a terhesség első hónapjaiban, de operáció utáni rosszullét, tengeribetegség, hányinger , hasfájás, hasmenés, bélgyulladás, bélproblémák esetén is jól alkalmazható. Mindezek következtében nagyban hozzájárul immunrendszerünket védelméhez is, hiszen ha emésztőrendszerünk rendben van, immunitásunk is kevésbé sérülékeny.
A gyömbér kivonata rendben tartja a vér koleszterinszintjét , megnöveli az alacsony vérnyomást , és a daganatos betegségek kialakulásának kockázatát is csökkenti. A hűvösebb időszakban használhatjuk köhögés és megfázás ellen, de a migrénes fejfájást is képes csillapítani. A benne található gingerol vegyületnek köszönhetően, mely csípős ízét adja, segít a fájdalom- és lázcsillapításban is.
Tegyük rendszeressé használatát!
A gyömbért szárítva, őrölt formában és frissen is fogyaszthatjuk. Kissé csípős, citromos íze igen kellemes. Szinte bármilyen ételhez hozzáadhatjuk, friss ízt ad neki, és közben segíti emésztésünket is. Az ázsiai konyha előszeretettel használja ételeihez, de hozzáadhatjuk levesekhez, főzelékekhez, sült ételekhez, pácokhoz, öntetekhez, italokhoz is, de savanyúságként is kapható. Édességekben is megtalálható, a gyömbéres keksz messze földön kedvelt finomság, de kandírozott formában is megvásárolhatjuk.
Immunrendszerünkre gyakorolt kedvező hatásai miatt tegyük rendszeressé ételeinkben, főként a hűvösebb időszakban. Kedvcsinálóként lássunk néhány receptet!
Gyömbéres zöldségleves
Elkészítési idő: 30 perc
Hozzávalók 4 személyre:
- 1,5 l csirke alaplé (bio levesporból is készíthetjük)
- 1 közepes fej vöröshagyma cikkekre vágva
- 60 dkg vegyes zöldség (sárgarépa, fehérrépa, zeller)
- 10 dkg csiperkegomba cikkekre vágva
- 1 cm friss gyömbér
- só, bors
- 30 dkg finommetélt puhára főzve
- 1-2 chilipaprika
- 1 kis csomag petrezselyemzöld apróra vágva
A csirke alaplében megfőzzük a zöldségeket, majd csiperkegombával gazdagítjuk, gyömbérrel, sóval, borssal ízesítjük. Tálaláskor a tálba tesszük a tésztát és a zöldségféléket, felöntjük a levessel, majd ízlés szerint chilipaprikával, petrezselyemmel díszítjük. Vegetáriánusok készítsék bio zöldség alaplével és tojásmentes tönköly finommetélttel.
Sült csirke gyömbérrel
Elkészítési idő: 85 perc pácolással
Hozzávalók 4 személyre:
- 4 nagy szelet csirkemellfilé
- 5 evőkanál dióolaj
- 2 evőkanál hámozott reszelt gyömbér
- 1 evőkanál reszelt citromhéj
- 3 gerezd áttört fokhagyma
- 2 kisebb lilahagyma, apróra vágva
- 1,5 evőkanál citromlé
- 1 teáskanál őrölt kurkuma
- 1 csapott teáskanál só
- 1 evőkanál nyers nádcukor
- 1 evőkanál kókuszzsír
A csirkemellszeleteket hosszában csíkokra vágjuk. Egy tálban összekeverjük az olajat a reszelt gyömbérrel, a citromhéjjal, a fokhagymával, a hagymával, a citromlével, a kurkumával, a sóval és a cukorral. Majd bekenjük vele a csirkét, a legjobb kézzel belemasszírozni. Egy tálba tesszük, lefóliázzuk, és hűtőszekrényben minimum 1 órát érleljük. Ezután egy nagy wokot felhevítünk, és amikor már forró, beledobjuk a kókuszzsírt, majd a csirkét, és folyamatosan kevergetve megsütjük. Ha egyszerre túl soknak ítéljük a csirke mennyiségét, akkor két részletben süssük meg.