Napi egy uncia, azaz körülbelül 28 gramm földimogyoró, vagy az ételeinkhez adott egy teáskanálnyi gyógynövény és fűszer jótékonyan befolyásolhatja a bélbaktériumok összetételét – derült ki a Penn State University kutatásából, amelynek eredményeiről a sciencedaily.com is beszámolt.
A bélmikrobiom – vagyis a bélrendszerünkben élő mikroorganizmusok összessége – rendkívül változatos, és szervezetünk egészére hatással lehet az anyagcserétől kezdve az immunrendszer működéséig. „Kutatások kimutatták, hogy akinek a bélrendszerében sokféle mikroorganizmus él, jobb egészségnek örvend, és jobban táplálkozik, mint akinek a szerveztében kevesebb mikroba található” – összegezte Penny M. Kris-Etherton, a Penn State University táplálkozástudományi professzora.
A mogyoró újabb jótékony hatása
A Clinical Nutrition című folyóiratban megjelent tanulmányhoz Kris-Etherton és kollégái azt vizsgálták, milyen hatása lehet a bélmikrobiomra napi egy uncia földimogyoró elnassolásának, illetve annak, ha magasabb szénhidráttartalmú finomságokat, például kekszet és sajtot majszolunk. Hat hét elteltével a kutatásba bevont, mogyorót fogyasztó résztvevők bélmikrobiomjában nagyobb mennyiségben volt jelen a máj egészséges anyagcseréjét és az immunrendszer működését támogató Ruminococcaceae baktériumcsoport.
A fűszereket sem érdemes kiiktatni étrendünkből
Egy másik – a Journal of Nutrition című szakfolyóiratban – megjelent kutatás szerzői pedig azt elemezték, hogyha ételeinket bizonyos gyógynövényekkel és fűszerekkel ízesítjük, például fahéjjal, gyömbérrel, köménnyel, kurkumával, rozmaringgal, oregánóval, bazsalikommal és kakukkfűvel, az hogyan befolyásolja a szív- és érrendszeri betegségek kockázatának kitett résztvevők bélmikrobiomjának összetételét.
Három adag hatását tesztelték: a résztvevők egy része napi 1/8 teáskanálnyit, egy része pedig 3/4 teáskanálnyit kapott ezekből, míg a többiek étrendjébe 1,5 teáskanálnyit illesztettek be. Négy hét elteltével minden résztvevőnél változott a bélbaktériumok diverzitása, ám leglátványosabban a közepes és a magas fűszeradagot fogyasztóknál. Kris-Etherton azonban rámutatott: további kutatásokra van szükség ahhoz, hogy az említett fűszerek bélmikrobiomra gyakorolt hatását és fogyasztásuk következményeit – beleértve az emésztéssel kapcsolatos mechanizmust – pontosabban megérthessük.