Nem mellékes diszkrét ügyek
Az emésztőrendszerünk működése alapvetően befolyásolja egészségi állapotunkat. A táplálékláncnak nemcsak a "bemeneti", hanem a "kimeneti" oldala is ugyanolyan fontos, és bár a toaletten történő dolgokat természetesen diszkréten kezeljük, de mindenkinek tudnia kell, hogyan is áll ezzel a kérdéssel. Rendszeresen van-e széklete (ideális az lenne, ha naponta, nagyjából ugyanabban az időben ürítene), és az milyen állagú, hiszen sem a túl híg, sem a kopogósan száraz széklet nem tanúskodik egészséges emésztési folyamatról.
Fel kell figyelni a változásokra is: ha sokáig minden rendben volt, de egyszer csak székrekedéssel kezd bajlódni valaki, érdemes kivizsgáltatni, mi lehet az oka. A pangó, nehezen ürülő széklet elősegíti bizonyos bélbetegségek kialakulását is. Ilyen rendellenesség például a béldivertikulumok kialakulása: ezek a bélfalon kialakuló kiöblösödések, tasakok komoly gondot, bélgyulladást, fertőzést, perforációt is okozhatnak.
Fontos rostok
A kellő mennyiségű rost bevitele az egyik feltétele a bélműködés zavartalanságának. A rostok biztosítják a széklet tömegét, megkönnyítik annak végighaladását a bélcsatornán. Az sem mindegy, milyen minőségű rostot tartalmaznak ételeink: a búzakorpában lévő keményebb rost például irritálhatja a bél nyálkahártyáját, tehát aki ilyen kellemetlenséget tapasztal, tanácsosabb, ha más gabonafélékből, például zabból, vagy zöldség-, gyümölcsfélékből biztosítja a szükséges rostbevitelt.
Dietetikusok ajánlása szerint naponta ötször kellene valamilyen gyümölcs- illetve zöldségfélét fogyasztani. Nem kell ettől a számtól megijedni, hiszen ebbe a reggelihez ivott rostos gyümölcslétől kezdve a tízórai almán, az ebédre fogyasztott főzelékfélén, salátán keresztül mondjuk a délutáni banánon át az esti "nass" helyett elrágcsált pár szem dióig, manduláig minden belefér.
Segítség a bajban
A renyhe bélmozgás esetén jó szolgálatot tehet a teljes kiőrlésű vagy rozskenyér , a nyers saláta, benne sok paradicsommal, savanyú káposztával. A csonthéjas gyümölcsök, vagyis például a barack- és szilvafélék általában szintén igen hatékonyak, de a sok apró magvat tartalmazó gyümölcsökkel is érdemes próbálkozni: a szőlő, ribizli, málna, eper, füge is segíthetnek.
A bélrenyheség megszüntetésére ajánlatos éhgyomorra aludttejet, joghurtot, kefirt, írót, általában savanyú tejtermékeket, alma- és szilvakompót, 10-15 darab előző este vízben áztatott aszalt szilvát fogyasztani. Tanácsos viszont a vörös bor, a friss, finomított lisztből készült pékáru, a túl sok rizs, kakaó, csokoládé fogyasztását kerülni .
Víz, víz, víz!!
A rendszeres székletürítés feltétele a rostbevitelen kívül a megfelelő mennyiségű folyadék rendszeres fogyasztása. Elsősorban szénsavmentes víz ajánlható, napi 1,5-2 liternyi legalább, ami megakadályozza a széklet "besülését", pangását. A rostos gyümölcslevek is jótékony hatásúak, legfeljebb azok cukortartalmára kell tekintettel lenni, nehogy súlytöbblethez vezessen. Ugyanakkor a szeszes italok épp ellenkező hatást váltanak ki, mivel az alkohol vízhajtó hatású.
Mozgásba lendülve
A testedzés, a mozgás minden formája jót tesz a bélműködésnek. A hasizom, a rekeszizom megmozgatása a beleket mintegy átmasszírozza, segíti az esetleg pangó salakanyag továbbhaladását. Így heti 3-4 alkalommal tett félórás séta, kocogás, esetleg úszás vagy aerobik, edzőtermi testedzés beitatása rengeteget segíthet az egészséges emésztés fenntartásában, amellett hogy természetesen az általános egészségi, erőnléti állapotot, az immunrendszer hatékony működését is javítja.
Aszaltszilva-leves
A HáziPatika Egészségreceptek rovatában, az olvasóink által beküldött receptek közül válogattunk ki néhány olyat, amely a székrekedés megszüntetéséhez hozzásegíthet. Ilyen például Berényi Tibor kedvenc receptje, az aszalt szilvából készült leves . Az aszalt szilva régóta ismert népi gyógyszer a lelassult bélmozgásra, székrekedésre, de ez ráadásul - dietetikus szakértőnk véleménye szerint - nemcsak emiatt, de íze jogán is érdekes recept.
Mediterrán töltött kenyér
Zsanett is megosztotta velünk kedvenc receptjét. A különleges ízű, rostban kiemelkedően gazdag mediterrán töltött kenyér amellett, hogy segíthet biztosítani a kiegyensúlyozott bélműködést, vegetáriánusoknak egyik kedvence lehet, és fogyókúrázóknak is jó szívvel ajánlható, mivel telítő értéke magas.
Zöldleves
Barna Barbara egy különleges ízű zöldségleves receptjét küldte be Egészségreceptek rovatunkba. A leves alapját képező paraj oxalátban gazdag, mellette a zöldségfélékből, magokból származó temérdek finom és durva rost a bélrendszer regenerálásában vesz részt, és az étel vitamin- és ásványi anyag-tartalma sem elhanyagolható.
Magvas zöldségtál
Kádár Zoltánnénak egy érdekes, rakott zöldség- egytálétel receptjét köszönhetjük. Magvas zöldségtála a dietetikusunk véleménye szerint lelassult bélműködésben, székrekedésben szenvedőknek valóban bizalommal ajánlható, magas rosttartalmú fogás.
Zöldbab baconben
Maurer Béláné húsok mellé köretnek ajánlja a baconbe tekert zöldbabot , de adott esetben ez a látványos fogás akár önálló ételként is asztalra tehető. A zöldbab magas vitamin- és rosttartalma ellensúlyozza a bacon zsírtartalmát, tehát dietetikus szakértőnk is jó szívvel ajánlja a fogyasztását.
Mézzel, zabpehellyel
Hogy összeállításunkból a desszert se maradjon ki, végezetül Kovács Györgyné kedvenc receptjét ajánljuk. A teljes kiőrlésű liszt és a zabpehely miatt ez a mézes zabpelyhes sütemény ásványi anyagokban és rostban gazdag, a méz pedig újabb egészséges összetevőkkel, nyomelemekkel gazdagítja, így bátran fogyasztható.