A helytelen táplálkozási szokások, a dohányzás, a mozgásszegény életmód olyan rizikófaktorok, melyek hajlamosíthatnak a refluxra . Ugyanakkor bizonyos egyszerű változtatásokkal meg is előzhetjük a betegség kialakulását, súlyosabbá válását!
Szemétbe a cigarettával!
Kevesen tudják, de a dohányzás (sok egyéb káros hatásán kívül) a refluxra is hajlamosabbá tesz. Egyrészt csökkenti a nyáltermelődést, ezzel pedig "kiiktatja" az egyik olyan fontos anyagot, mely hozzájárul a nyelőcsőbe kerülő gyomornedvek semlegesítésében. Másrészt a dohánytermékekben olyan anyagok vannak, melyek irritálhatják a gyomor nyálkahártyáját és serkentik a gyomorsav termelődését.
A dohányzás emellett elgyengíti, tónustalanná teszi a nyelőcső alsó szakasza és a gyomorszáj körüli izmokat. Az emésztést is lassítja: ezzel pedig (különösen, ha az étkezési szokások változatlanok maradnak) a gyomor lassabban és nehezebben ürül ki, így erősebben nyomja a gyomorszájat és a nyelőcső alsó szakaszát - ez pedig szintén összefüggésben lehet a gyomorégéssel és a refluxszal. A dohányzás mindezeken kívül közvetlenül is érintheti a nyelőcsövet, ami így még érzékenyebben reagál a gyomornedvekre.
Változtasson a táplálkozásán!
Vannak olyan ételek, melyek a kelleténél jobban irritálják a gyomor nyálkahártyát, így több gyomorsav termelésére serkentik azt. Bár van néhány étel, amely a legtöbb embernél gyomorégést okoz, egyénenként változó, hogy kire mi hat jobban. Ezt érdemes saját magunknak kitapasztalni. Csökkentsük az alsó nyelőcső-záróizom működését károsan befolyásolandó ételek, a kávé a tea, a csokoládé és az alkoholos italok fogyasztását. A szénsavas üdítők egyrészt savasságuk, másrészt puffasztó hatásuk miatt nem javasoltak. Egyes ártalmatlannak tűnő ételek, így a tömény édességek, a méz is fokozhatja a refluxot. A savas ételek, így a citrusgyümölcsök, a paradicsom, az ecetes saláták is kerülendőek.
A nehezen emészthető, túl zsíros, fűszeres ételek tovább maradnak a gyomorban, így kedveznek a refluxnak, helyettük könnyebb ételeket érdemes fogyasztani, és javasolt a gyakoribb étkezés, egyszerre kisebb mennyiségű étel elfogyasztásával - így a túlevést is megelőzhetjük!
Ha álmatlanok az éjszakái
Sokan éjszaka szenvednek a legjobban a gyomorégéstől . Ennek egyik oka a rendszertelen étrendben keresendő: akinek napközben nincs ideje vagy türelme enni, estére annyira éhessé válik, hogy túlságosan nagy mennyiséget eszik rövid idő alatt, ezzel pedig megterheli a gyomrát.
A testhelyzet is hatással van a gyomorégésre: az ülés vagy állás a gyomornedveket lent, azaz a gyomorban tartja; míg a fekvő helyzet könnyedén azt okozhatja, hogy a gyomornedvek mintegy visszacsorognak a nyelőcsőbe.
A vacsoránk éppen ezért legyen könnyű, alacsony zsírtartalmú ételeket válasszunk és inkább kisebb mennyiségeket együnk (tehát ne farkaséhesen üljünk asztalhoz); arra is ügyeljünk, hogy várjunk néhány órát az étkezés és a lefekvés között. A fekvő testhelyzet és a teli gyomor egyaránt erősítheti a gyomorégés tüneteit.