A székletátültetés hatékonyságát jelenleg is rengeteg kutatás vizsgálja, ezek közül azonban többet fel kellett függeszteni a közelmúltban, mert két alany súlyosan megbetegedett, és az egyikük meg is halt - írja az Index . A betegek bizonyítottan a beültetett székletből fertőződtek meg antibiotikum-rezisztens baktériumokkal. A fertőzést kiváltó kórokozó az E. coli baktérium rezisztens törzse volt, amely egy olyan enzimmel rendelkezik, ami ellenállóvá teszi őt gyakorlatilag az összes ismert antibiotikummal szemben. Az ürüléket nem tesztelték E. colira a beültetés előtt. A két megbetegedés az első két olyan ismertté vált súlyos mellékhatás, amely a székletátültetéssel kezelt betegeket érinti.
Csak végső megoldás lehet
A székletátültetés nem számít jelenleg engedélyezett beavatkozásnak a klinikai gyakorlatban, pont a lehetséges veszélyei miatt. Egyelőre kísérleti jellegűnek kell tekinteni, és csak akkor szabad kipróbálni, ha a súlyos bélfertőzés semmilyen más, bevett terápiára nem reagál, szögezi le az FDA, az amerikai gyógyszerügyi hivatal.
Bár nem lehet tudni, hogy eddig hány beavatkozást hajtottak végre, az biztos, hogy sok ember életét megmentette a módszer: legtöbbször a Clostridiodes difficile baktérium okozta súlyos, gyakran halálos bélfertőzés (CDI) kezelésére alkalmazzák. Amerikában félmillió ilyen fertőzés történik évente, és mivel a betegek 85-90 százalékánál hatékony volt a beültetés, egyre több gasztroenterológus van azon a véleményen, hogy a székletátültetést első vonalbeli kezelésként kellene elismerni, nemcsak végső mentsvárként.
Nem újkeletű eljárás
A széklet visszajuttatása a szervezetbe egyébként nem friss "találmány", egy 1700 évvel ezelőtt írt kínai orvosságoskönyv már említ egy bizonyos "sárga levest", ami hígított széklet volt, és ételmérgezés, hasmenés ellen alkalmazták. Az ötvenes években egy denveri sebész ismerte el, hogy ilyen módszert alkalmazott négy vasstagbélgyulladásos betegnél, de voltak már olyan betegek is, akik saját magukon hajtották végre.
Mesterséges székletet állítanának elő
Annak, hogy a módszer nem terjed olyan gyorsan, írja a cikk, a széklet keltette undor lehet az oka, ami orvosban és betegben egyaránt előjöhet. Kutatók ezért gőzerővel dolgoznak a mesterséges széklet előállításán, amely tartalmazná a természetes ürülék minden hasznos összetevőjét, viszont nem lenne szaga, és nem lenne barna. Ennek kifejlesztéséhez azonban még sok időre, illetve milliárd dolláros nagyságrendű befektetésre lenne szükség.