Mi kell a hajnak?

A szép haj hozzájárul jó közérzetünkhöz. Ezért is fontos, hogy kellően jól bánjunk vele.

Milyen a haj, ha egészséges?

Rengeteget hallunk a különböző hajápoló termékekről, de nemcsak ezek jelenthetik a megoldást hajunk egészségének, természetes fényének megőrzéséhez. A haj fénye, csillogása belső egészségünk tükrözője, hírt ad a közérzetünkről, egészségi állapotunkról. Az egészséges haj sűrű, élénk színű, fényesen csillogó, rugalmas, selymes tapintású. Rugalmassága, puhasága a víztartalmától, a proteinkészletétől és az egészségi állapotától függ. A fehérjék és vitaminok megfelelő mennyiségben történő szervezetbe juttatása nélkülözhetetlen az egészséges haj megőrzése érdekében.

haj, vitamin
A szép haj hozzájárul jó közérzetünkhöz. Ezért is fontos, hogy kellően jól bánjunk vele. Fotó: Getty Images

Ha valami nincs rendben

Azt persze tudnunk kell, hogy amikor a haj mattá, töredezetté, túl kócossá válik, valami történt szervezetünkben. Természetesen a haj károsodását külső ártalmak is okozhatják (légtereink alacsony páratartalma, a fűtés, a friss levegő hiánya, a folyamatos, nagy hőingadozás a lakásban stb.). A haj vegyi úton történő kezelése, nem megfelelő hajápoló termékek használata, dauer, szőkítés, festés stb. szintén a hajhagymák pusztulását eredményezhetik.

Nehezebb a kezelést kitalálni akkor, amikor hajunk egészségének elvesztését belső tényezők okozzák. Mindig ki kell deríteni, hogy milyen betegség állhat a háttérben. A hajnövési rendellenességek egy része lehet fertőző betegségek következménye, például: agyhártyagyulladás, skarlát, idegrendszeri zavarok. Az antibiotikumos és más gyógyszeres kezelés, gyulladásos gócok, belső-elválasztású mirigyek zavarai, pajzsmirigy-túltengés, terhesség, a drasztikus fogyókúra, az egyoldalú táplálkozás is negatívan hat a haj állapotára. Sok esetben a nem megfelelő tápanyagfelvétel is hajhullás eredményezhet.

Nyáron a káros UV-sugarak a hajat szorosan védő szarulemezkék fehérjekötéseit támadják. Ilyenkor a festett és a természetes színű haj is fénytelenné, fakóvá, töredezetté, durva tapintásúvá válik. A sérült szarulemezkék már nem nyújtanak megfelelő védelmet a haj mélyebb rétegeinek. Hajszálainkat nemcsak a napsugarak szárító hatása, hanem a strandok klóros vize, a sós tengervíz, a meleg szél, forró levegő, vagy a légkondicionáló is könnyen károsíthatja.

Mi kell a hajnak?

A haj növekedését biztosító mátrixsejtek zavartalan működéséhez a tápanyagnak megfelelő mennyiségű vasat, cinket, ként, szelént, káliumot, kalciumot, szilikátot kell tartalmaznia. Az E-vitamin, a likopin és a szelén jelentős antioxidánsok, amelyek elősegítik a szervezetben zajló káros oxidatív, így például az öregedési folyamatok gátlását. A biotin és a cink pozitívan hatnak a bőr állapotára és erősítik a körmöket is. A szervezetbe juttatott fehérjék elősegítik a szaruképződést. Fogyasszunk nyáron még több halat, sajtot és tojást és sok folyadékot. A fehérjéken kívül ügyeljünk a megfelelő mennyiségű folsav, B6-, B12-, és C-vitamin bevitelére. A hajszálakat létrehozó mátrixsejtek osztódásának serkentése, a keratinképzés és a hajas fejbőr anyagcseréjének serkentése mindig hasznos. Az étrendkiegészítők a kozmetikumokkal ellentétben hatásukat belsőleg és ezért hosszú távon fejtik ki.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra