Izomtömeg növeléséhez, illetve az izomtömeg megőrzéséhez alkalmazott diétában rendkívül fontos a glutamin pótlása. De a fokozott fizikai megterhelés, a stressz, a műtét, a fertőzés vagy az éhezés is drámaian lecsökkentheti a glutaminkészletet, a többszörösére nőtt glutaminigényt ugyanis szervezetünk már nem tudja kielégíteni.
Figyelni kell arra is, hogy a kalóriahiányos táplálkozás miatt meggyengülhet az immunrendszer, másrészt ha nincs miből energiához jutni, a szervezet hajlamos az izomzatot felemészteni. Mindazonáltal a glutamin növeli a sejt-térfogatot is, mivel segít a sejtek sejtmembránon belüli vízellátásának fenntartásában. Ha lecsökken az izom glutaminszintje, akkor vele együtt mérséklődik a sejt-térfogat is, hiánya tehát kétszeresen is izomleépítő hatású. A glutamint táplálékkiegészítőként is forgalmazzák az izomtömeg növeléséhez.
A glutamin egyike a kevés aminosavnak, amely fokozza a test saját növekedési hormontermelését, emellett számos biokémiai folyamatban szerepet játszik. Részt vesz a fehérjeszintézisben, a vese sav-bázis egyensúlyának szabályozásában. Továbbá a glutamin növeli a nitrogén visszatartását, csökkenti az izomleépülést és a regenerációs időt. Fokozza az immunfunkciókat, vagyis erősíti az immunrendszert , az izomnövekedést és a teljesítményt, a koncentrációs és megfigyelőképességeket.
A glükóz után a sejtek egyik legjobb energiaforrása, amit főként az enterociták (bélsejtek), a limfociták (a fehérvérsejtek egy típusa) és a makrofágok aknáznak ki, emellett támogatja a celluláris immunválaszt. Nélkülözhetetlen a gyomor- és bélrendszer számára, mivel a glutamin az egészséges bélflóra egyik fontos tényezője.
Szerepe van szervezetünk egyik legfontosabb antioxidánsa, a glutation szintézisében. A glutamin kulcsszerepet játszik számos metabolikus és immunológiai folyamatban, elősegíti a sérülések, traumák, égési sérülések és műtét utáni sebek gyógyulását, illetve csökkenti a daganatos megbetegedések kezeléséből adódó mellékhatásokat.
Mivel azonban az enterociták elsődlegesen glutamint használnak energiaigényük fedezésére, jelentős részét felhasználjuk az emésztőrendszerben , így az izmokhoz jóval kevesebb jut. Emiatt a szükséges glutamin mennyisége sok mindentől függ. A glutamint más kiegészítőkkel is együtt lehet szedni, így lesz igazán hatékony az izomtömeg növelésében és a regenerációs idő felgyorsításában. A kreatin például energiát ad az edzéshez, így az izomépítéshez, a glutamin és a tejsavó-fehérje pedig anyagot az izom építéséhez.