Egy életre szóló diéta
A lisztérzékenység egy enzimhiány miatt kialakuló, örökletes betegség. A szervezetben ellenanyag termelődik a transzglutamináz nevű enzim ellen, aminek feladata lenne a különböző gabonákban lévő összetett fehérje, a glutén lebontása. Glutént tartalmaznak a kalászos gabonafélék, például a búza, az árpa, a tönköly, a durum és a rozs. A problémákat a glutén egyik, lebontatlanul maradó komponense, a gliadin okozza. Ennek hatására ugyanis a vékonybél-nyálkahártya felszíne károsodik, így szinte valamennyi tápanyag felszívódása romlik, súlyos emésztési- és felszívódási zavarok alakulnak ki. Kezelése a glutén teljes elhagyásával történik, az alapállapot, az enzimhiány azonban jelenleg nem gyógyítható. Így a gluténmentes diéta egy életre szól, a jó állapotban lévő beteg esetében sem függeszthető fel.
Első jelek akár már csecsemőkorban
A liszt- vagy glutén-érzékenység, (coeliaka) általában akkor jelentkezik, amikor a csecsemők étrendjében, az elválasztás során megjelennek az első gabonaalapú készítmények. A lisztérzékenység legjellemzőbb tünete az elhúzódó, illetve ismételten jelentkező hasmenés, emellett étvágytalanság, hányás, a has feszülése, a fejlődésben való visszamaradás, alultápláltság, vitamin- és ásványianyag-hiány is megfigyelhető.
Ha a lisztérzékenység gyanúja felmerül, gasztroenterológiai centrumokban történhet meg a teljes kivizsgálás, és itt tudják felállítani a diagnózist. A jellemző tünetek mellett az anamnézisnek ki kell terjednie a családi kórelőzményekre is, mivel a gluténérzékenység örökletes hajlamon alapul. A tapasztalható, látható tünetek (hasmenés, alultápláltság, pókhas) mellett döntő a vérvizsgálat eredménye, amely a cöliákiára jellemző ellenanyagokat mutatja ki a vérből. Ezután a vékonybél-biopszia segítségével vizsgálják meg a bél nyálkahártyáján bekövetkezett sérülések mértékét és jellegét.
Csak gluténmentesen!
A gluténérzékeny beteg étrendjében nem szerepelhet gabonafehérjét, glutént tartalmazó étel. Tilos a búzából, árpából, rozsból, zabból készült élelmiszerek vagy tápszerek fogyasztása. Szabadon fogyaszthatók viszont a rizs-, szója- és kukoricalisztből, darából készült ételek. Az OÉTI szakemberei összeállították azon élelmiszerek listáját, amelyeket - gluténmentesek lévén - a lisztérzékenyek is bátran fogyaszthatnak. A HáziPatika.com is próbál segíteni az érintetteknek.
A jól bevált élelmiszerekhez tanácsos ragaszkodni, az új termékeket pedig ezen a listán érdemes ellenőrizni. Az áruféleségek biztonsággal megvásárolhatók és fogyaszthatók, ha a címkéjükön fel van tüntetve, hogy "gluténmentes, lisztérzékenyek is fogyaszthatják" vagy ha egy áthúzott gabonakalász kis ábrája jelzi rajtuk a gluténmentességet.
A búza-, árpa-, rozs- és a zabkészítmények helyett a kukorica, a rizs-, a köles-, a hajdina-, a sárgaborsó- és a szójatermékeket lehet alapanyagként felhasználni. Egyre több félkész és késztermék is készül lisztérzékenyek számára, így például kenyér és az azt pótló sütőipari termék is nagy választékban kapható. Húsféléket nyugodtan lehet enni, de a töltelékárukkal csínján bánjunk, mert a húsipari készítmények állománymódosító adalékanyagai glutént is tartalmazhatnak. Az alapvető tejtermékek gluténmentesek, legfeljebb az ízesített desszertjellegű készítményekkel kell vigyázni. A tojás, a zöldség- és a gyümölcsfélék, a zsírok, olajok szintén gluténmentesek. Ha a fogyasztható alapanyagokat már ismerjük, nézzünk néhány receptet a HáziPatika.com !
Barackos csirkemell
Ráczné Monostori Zsuzsanna olvasónk küldte be az Egészségreceptek közé. A HáziPatika.com dietetikus szakértője szerint is ez egy könnyen elkészíthető, gluténmentes és ízletes étel, amelyet főtt rizzsel ajánl kínálni, de más gyümölccsel vagy zöldséggel is elkészíthető. Kiadós, remek fő fogás válhat belőle. Az energiatartalmát mindenesetre érdemes figyelembe venni, hiszen 605 kalóriát tartalmaz adagonként.
Lasagne kicsit zöldebben
is jól példázza, hogy a lisztérzékenyeknek főzni nem könnyű, de nem is lehetetlen vállalkozás. Az ilyen ételek segítik hozzá a diétára szorulókat, hogy úgy érezhessék, étrendjük nem is igazán különbözik "egészséges" embertársaikétól. Laktató, egészséges étel, amelyből egy 350 grammos adag 537 kalória bevitelét jelenti.
Egészséges kelkáposzta főzelék
Aki jó magyar módra csak lisztes rántással, habarással tudja elképzelni a főzelékeket, annak lisztérzékenyként le kellett ezekről mondania. azonban egészséges főzelékfélékkel teheti változatosabbá az étrendjét az is, aki a hagyományos módokon nem sűrítheti ételeit. Ugyanez a módszer más zöldségekkel is használható!
Spenótos nokedli sajttal
Szó szerint színes és mindenképpen különleges tésztaétellel gazdagította az Egészségreceptek körét Pintér Enikő, amikor kedvencét, a elküldte. Vegyes, friss salátával tálalva önálló ételként is megállja a helyét, de köretként is jól használható.
Desszert is kell
Nagy Józsefné kedvenc kitűnő desszertet mutat be, amelyet gluténmentes liszttel készítve lisztérzékenyek is fogyaszthatnak.
Ha pedig netán szárazra sikerülne, vagy túl sok megmaradt ünnep után belőle, tálalják együtt , amely mirelit termékekből egész évben elkészíthető. Természetesen, ha rumot is tesz hozzá, gyerekeknek már ne kínálja!