Súlyos betegségre utalhat a napközbeni álmosság

Ha valaki alszik sokat napközben, vagy gyakran érzi magát kifejezetten álmosnak nappal, az súlyos betegségekre, elsősorban a metabolikus szindróma megnövekedett rizikójára utalhat.

A metabolikus szindróma egy olyan tünetegyüttes, melyre a magas vérnyomás, a magas koleszterinszint, a magas vércukorszint és a derék körül felhalmozódó súlyfelesleg (alma típusú elhízás) jellemez. A legújabb kutatási eredmények szerint ez a betegség szoros összefüggésben áll az alvás minőségével és mennyiségével. A kutatás eredményeiről az American College of Cardiology éves tudományos konferenciáján, Chicagóban számoltak be.

Az alvás rendkívül fontos egészségünk megőrzése szempontjából, az alváshiányt számtalan súlyos betegség megnövekedett rizikójával hozták már összefüggésbe, hozzájárulhat például az elhízás és a cukorbetegség kialakulásához is. Az Amerikai Betegségellenőrzési és -megelőzési Központ (Centers for Disease Control and Prevention – CDC) felmérése szerint az emberek mintegy negyede nem alszik eleget, tíz százalékuk pedig krónikus álmatlanságban szenved. Ezt sokan napközbeni, délutáni szunyókálásokkal próbálják „pótolni”, azonban ezzel többet árthatnak, mint használnak.

A metabolikus szindróma napjaink egyik leggyakoribb összetett anyagcserezavara. Maga elé tudja idézni a sörpocakos, túlsúlyos, holdvilágarcú embertársait? Ők például valószínű, mindannyian érintettek. Kattintson! 2015-ben dr. Tomohide Yamada, a Tokiói Egyetem diabetológusa és kollégái bizonyítékot találtak arra, hogy azok, akik alkalmanként 60 percnél többet szunyókáltak napközben, 82 százalékkal nagyobb eséllyel néztek szembe a metabolikus szindrómával, mint azok, akik csak 30 percet aludtak. A cukorbetegség rizikója is megnőtt az egy órát szundikálóknál.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A folyamatos álmosság metabolikus szindrómára is utalhat

A jelenlegi kutatásban – mely a korábbi folytatásának tekinthető - dr. Yamada és kollégái összesen 21 korábbi tanulmány adatait vetették össze, így 307 000 embertől gyűjtött válaszokat elemezhettek. Olyan kérdéseket tettek fel nekik, mint például „gyakran szokott-e napközben szunyókálni?”, illetve „vannak-e problémái a napközbeni álmossággal?”, emellett pedig azt vizsgálták, hogy diagnosztizáltak-e náluk metabolikus szindrómát, cukorbetegséget vagy túlsúlyt.

Úgy találták, hogy azoknál, akik negyven percnél többet szunyókáltak napközben (vagy éppen gyakori és hosszan tartó napközbeni álmosságról számoltak be), jelentősen megnőtt a metabolikus szindróma rizikója: aki 90 percet is aludt, annál ez az arány akár 50 százalékkal is nőtt. Érdekes módon azonban ha valaki csak 30 percet, vagy annál kevesebbet szunyókált, a rizikója csökkent.

Dr. Yamada és csapata most további kutatásokat terveznek, mert szeretnék jobban megérteni, hogyan hat az alvás, illetve annak hiánya, valamint a napközbeni szunyókálás a metabolikus szindrómára és a különböző kardiovaszkuláris betegségekre. Emellett arra is igyekeznek választ találni, hogy esetleg előrejelezhet-e a napközbeni fokozott álmosság más egészségügyi problémákat is.

A szakemberek szerint a napközbeni, 20-30 perces szunyókálás nagyon jó hatással lehet az egészségünkre, a szellemi és a fizikai teljesítményünkre is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.