Túletted magad az ünnepi asztalnál? Ez a 4 tipp segíthet

Alighanem sokak számára ismerős érzés a karácsonyi túlevés, amikor az ünnepi asztal csak úgy roskadozik kedvenc finomságainktól, és szinte képtelenek vagyunk ellentmondani a csábításnak, hogy csak még egy-két falatot magunkhoz vegyünk. Ebből aztán túlevéses panaszok sokasága következhet, amelyektől szeretnénk mihamarabb megszabadulni.

A túlevés nem más, minthogy akkor sem állunk le az evéssel, amikor már valójában jóllaktunk. Meglehetősen gyakori jelenségről van szó, különösen nagyobb családi összejövetelek alkalmából, mint amilyen egy karácsonyi ebéd vagy vacsora is. Éppen ezért nem érdemes magunkat hibáztatni, ha megtörtént a baj. Annál is inkább, mert a túlevést menet közben nem mindig könnyű észrevenni, különösen, ha valaki gyorsan eszik, vagy ha például a kedvenc fogásunk kerül a tányérunkra. Sokszor csak akkor vesszük észre, hogy túlzásba estünk, amikor az evés befejezte után 15-20 perccel jelentkeznek az első testi tünetek: kajakóma és gyomortáji diszkomfort.

karácsonyi túlevés, középkorú nő a kanapén a hasát fájlalja
A túlevés okozta panaszok könnyen elronthatják a karácsonyi ünneplést. Fotó: Getty Images

Mint azt a Clevelandi Klinika írja oldalán, a túlevés órákig megkeserítheti a napunkat olyan panaszok révén, mint a felerősödő reflux és gyomorégés, puffadás, gyakori böfögés és bélgázosság (flatulencia), hányinger és émelygés, gyomorfájdalom, valamint az elnehezült fáradtság. Utóbbi annak a következménye, hogy szervezetünk igyekszik energiáit a leterhelt emésztőrendszer működtetésére fordítani. Arról nem is beszélve, hogy a túlevés alapját gyakran olyan ételek adják, amelyek dúskálnak a szénhidrátokban. Így aztán mindebből gyors vércukorszint-kiugrás, majd -visszaesés következik, szintén erősítve az álmosságot.

Mi segíthet túlevés után?

Nyilván az ember hamar megbánja, hogy nem tudott nemet mondani a kulináris élvezetekre, amikor utólag a hasát fájlalva görnyed egy kanapén. Érdemes azonban észben tartani, hogy a panaszok néhány órán belül enyhülni fognak. Magyarán a legjobb, amit tehetünk, hogy türelmesen hagyjuk, hogy emésztőrendszerünk tegye a dolgát. Közben pedig igyekezzünk kímélni magunkat. Akad továbbá néhány egyszerű módszer, amely segíthet enyhíteni a fellépő tüneteket.

  • Séta: a könnyed testmozgás kiválóan támogatja az emésztést, egyben csökkenti a bélgázosságot és segíti a vércukorszint-szabályozást.
  • Folyadékpótlás: a rengeteg elfogyasztott táplálék emésztése sok vizet is igényel, ezért törekedni kell arra, hogy megfelelő mennyiségű folyadékkal lássuk el testünket.
  • Gyógynövényteák: maradva a folyadékbevitelnél, olyan gyógynövények, mint a borsmenta, a kamilla és a gyömbér, hasznos emésztésserkentő hatással bírnak. Éppen ezért túlevés esetén érdemes lehet ezekből elfogyasztani egy csészével.
  • Savcsökkentők: a túlevés egyik legbosszantóbb következménye a gyomorsav visszaáramlása a nyelőcsőbe, ami aztán gyomorégéshez és egyéb panaszokhoz vezethet. Ilyen esetekben célszerű vény nélkül kapható reflux elleni gyógyszereket, elsősorban gyors hatású savközömbösítőket vagy antacidákat bevetni.

Így előzheted meg a túlevést

Természetesen a bajt mindig jobb megelőzni, mint utólag kezelni. Főként, hogy az alkalmi túlevés jellemzően nem okoz nagyobb bajt némi diszkomfortnál, ha viszont rendszeressé válik, az könnyen nemkívánatos súlygyarapodáshoz vezethet. Éppen ezért nem árt, ha amikor csak lehet, igyekszünk elkerülni, hogy túlzásokba essünk evés közben. Ebben az alábbi tanácsok megfogadása lehet segítségünkre.

  • Ne italozz evés közben! Alkoholfogyasztás hatására többet is eszünk, ezért nem célszerű a kettőt kombinálni egymással.
  • Légy mértékletes a sóval! A sós ételek fogyasztása fokozza az édességet iránti vágyat.
  • Hívd segítségül a zöldségeket! Értékes rosttartalmuk ugyanis hamarabb és tartósabban eltelít.
  • Egyél lassan! Nem kell kapkodni, hagyj magadnak időt a falatok megrágására. Ez azért is előnyös, mert így hamarabb érezni fogod, hogy jóllaktál.
  • Táplálkozz tudatosan! Ismerd meg önmagad, tudd, hogy milyen ételek és egyéb tényezők hajlamosítanak a túlevésre.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +15 °C
Minimum: +5 °C

Kelet felől egyre jobban szakadozik, gomolyosodik, csökken a felhőzet, így a változó felhőzet mellett hazánk északkeleti, keleti felén többórás, nyugaton, délnyugaton kevesebb napsütés valószínű. Utóbbi országrészben maradhatnak tartósan borult körzetek. Helyenként - főként a déli tájakon - zápor előfordulhat, délkeleten esetleg zivatar sem kizárt. Az északi, északkeleti szél északkeleten, a Tiszántúlon, illetve a Nyugat-Dunántúlon nagy területen megerősödik, az Alpokalja térségében akár viharossá is fokozódhat. A legmagasabb nappali hőmérséklet 12 és 19 fok között valószínű, a naposabb keleti tájakon mérhetjük a magasabb, míg a nyugati, délnyugati felhősebb részeken az alacsonyabb értékeket. Hétfőn a hidegfrontra érzékenyeket terheli meg a leginkább az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Győr-Moson-Sopron
Legrosszabbul:
Heves
Kezdjük újra