11 tanács, hogyan étkezzünk nyáron egészségesen

Az egészséges táplálkozás, mely kiemelkedő szerepet tölt be egészségünk hosszú távú megőrzésében, az év minden napján fontos. Lássuk, mit tehetünk ennek érdekében nyáron!

Együnk lédús terméseket

A nyári időszakban rengeteg friss zöldség és gyümölcs érhető el, melyek nagyban hozzájárulnak szervezetünk folyadékigényének kielégítéséhez, és felüdülést nyújtanak a nagy melegben.

Napi ötször zöldség és gyümölcs

Nyáron nem nehéz betartani, hogy naponta ötször együnk friss gyümölcsöt és zöldséget. Reggelire tegyünk a szendvics mellé paradicsomot, paprikát, uborkát, tízóraira és uzsonnára együnk friss gyümölcsöt, ebédre és vacsorára pedig friss salátákat, vagy grillezett zöldségeket.

Vitaminok télire

A naponta ötször elfogyasztott zöldség és gyümölcs, nemcsak szervezetünk hidratálásában segít, hanem sok-sok vitamint és ásványi anyagot is tartalmaznak, melyekkel érdemes feltölteni szervezetünket a hosszú, hideg téli napokra is.

Hidegen sajtolt olajok

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ne féljünk olajakat használni a salátákhoz, zöldségekhez, hiszen segítenek a zsírban oldódó vitaminok beépülésében szervezetünkbe. Csakis jó minőségű, hidegen sajtolt olajokat használjunk, ízletes a tökmagolaj , a dióolaj, a kukorica- vagy a szőlőmagolaj is. Az olívaolajok közül az extra szűz olívaolajat válasszuk.

Egyszerű salátaöntet

Az egyik legegyszerűbb salátaöntet elkészítéséhez 3-4 evőkanál extra szűz olívaolajra, 2 evőkanál balzsamecetre, 1-2 evőkanál frissen facsart citromlére, valamint sóra, borsra van szükségünk. Az alapanyagokat alaposan összekeverjük, és ráöntjük a salátára, ami rögtön fogyasztható is. Ez az adag 2-3 fős salátához elegendő. A készen kapható salátadresszingek helyett válasszuk inkább ezt!

Tegyük félre a cukrot

Mivel bőven áll rendelkezésünkre friss gyümölcs, melyek természetes gyümölcscukorban gazdagok, édességigényünket elégítsük ki velük. Sütemények, desszertek készítésekor is a gyümölcsös változatokat válasszuk. Használjunk érett gyümölcsöket, amik finom édesek, így különösebb édesítésre már nem is lesz szükségünk.

Zöldfűszerek ízesítésre

Ízesítésre használjunk zöldfűszereket, melyek üdévé varázsolják az ételt, és felfrissítik szervezetünket is. Kiválóan használható salátákhoz a menta vagy a citromfű, húsokhoz a kakukkfű, rozmaring, lestyán, oregánó, halakhoz a kapor, petrezselyem, bazsalikom.

Halak és könnyű húsok

A vörös húsok helyett fogyasszunk könnyű fehér húsokat (például pulykát, csirkét), valamint halakat. Friss salátával tálalva igazán üdítő, szervezetünket nem megterhelő fogásokat tudunk elkészíteni. Salátákhoz olajos halakat is nyugodtan választhatunk. Együnk belőlük legalább kétszer egy héten.

Pácok

A kerti grillezés a nyár elengedhetetlen része. A készen kapható pácok, gyorspácok helyett használjunk inkább fokhagymát, zöldfűszereket és olívaolajat. Tökéletes ízharmóniát alkotnak a húsokkal, halakkal, zöldségekkel, igazán ízletes, puha, nyári grillételek készíthetők el használatukkal.

Elegendő folyadék

Nyáron különösen figyelnünk kell az elegendő folyadék fogyasztására. 10 kg testsúlyonként minimum 3 dl víz fogyasztása javasolt. A cukrozott italokat próbáljuk meg kerülni, és főként vizet fogyasszunk, a legjobban ez segít a hidratálásban.

Gyümölcs- és zöld teák

Szervezetünk frissítésében jó szolgálatot tehetnek a gyümölcs- és zöld teák is. Nyáron részesítsük ezeket előnyben a koffeint nagyobb mennyiségben tartalmazó fekete teával szemben. A gyógyteák közül a citromfű és a menta is kiváló választás lehet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra