Egy közelmúltbeli, több mint kétezer válaszadóval lefolytatott kérdőíves felmérés eredményeiből kiderült, hogy meglepően sokan próbálkoznak a manapság trendi alacsony szénhidráttartalmú diétákkal. A válaszadók 66 százaléka hallott ezekről, illetve arról, hogy így állítólag hatékonyabb a súlycsökkentés, 37 százalékuk pedig ki is próbálta. A siker viszont legfeljebb csak rövid távú, ugyanis idővel a diéta egyrészt unalmassá válik, másrészt a szénhidrátok kiiktatása felelőtlenség, és hosszú távon nem fenntartható döntés. Szervezetünknek ugyanis minden tápanyagra szüksége van a kiegyensúlyozott működéshez.
Dr. Jacquie Lavin dietetikus, a Slimming World táplálkozási tanácsadó cég szakértője pontokba szedte, miért is olyan fontosak a szénhidrátok a súlycsökkentéshez.
- A szénhidrátok segítenek a teltségérzet elérésében és megtartásában.
- Segítenek elkerülni a puffadást és a székrekedést.
- A keményítőt tartalmazó zöldségek és egyéb élelmiszerek tele vannak tápanyagokkal: fontos vitaminokat, ásványi anyagokat és rostot tartalmaznak.
- Erőt adnak az edzésekhez.
- A jó szénhidrátok mérsékelt fogyasztása hozzájárul a kiegyensúlyozott étrendhez, ezáltal hosszú távon segít az egészséges testsúly elérésében és megtartásában.
- Agyunk hálás lesz a jó szénhidrátokért, működéséhez ugyanis glükózra van szükség.
- Nem is tartalmaznak olyan elképesztően sok kalóriát. Egy adag főtt tészta és 100 gramm sovány bolognai szósz összesen 450 kalória, amennyit egy egészséges, felnőtt ember nyugodtan elfogyaszthat egy főétkezés során.
- A finomított cukrot érdemes korlátozni, mert jelentős tápértéke nincs, viszont pluszkalóriát jelent.
- Válasszunk magas rost- és víztartalmú komplex szénhidrátokat, mint amilyen a quinoa, a teljes kiőrlésű tészta, a barna rizs és az édesburgonya, mert ezek jobban eltelítenek!
- A kenyérrel például szintén érdemes vigyázni, mert kevesebb vizet tartalmaz, mint a többi szénhidrát, így kevésbé is fog eltelíteni. Ráadásul a legtöbben jól megpakolják olyan kalóriabombákkal, mint a vaj és a cukros lekvárok.
- A nasik, a csoki vagy a vörösbor sem tilos, viszont tartsunk mértéket!
- Ragaszkodjunk a "jó zsírokhoz", melyeknek elsőrangú forrása lehet az avokádó, az olívaolaj vagy a magvak, dió- és mogyorófélék.
- Az sem mellékes, hogyan készítjük el az ételeinket: a burgonya esetében például a rosttartalom minél jobb megőrzése miatt a héjában sütést javasolja sok szakértő.
Forrás: dailymail.co.uk