Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (Food anshy;d Agriculture Organization – FAO) több olyan kulcsjellemzőt emelt ki, melyek miatt a hüvelyesek termesztésére és fogyasztására érdemesebb nagyobb hangsúlyt fektetni a jövőben. A bab-, lencse- és borsófélék rendkívül táplálóak, mikrotápanyagokban gazdagok, jótékony hatással vannak az egészségünkre. Emellett gazdasági szempontból is könnyen elérhetőek, biztonságosak, a termesztésük pedig segít fenntartani a biodiverzitást, és egyéb pozitív hatásai is vannak. A hüvelyesek termesztése környezetvédelmi szempontból is előnyös.
A hüvelyesek egészségügyi előnyei között találjuk a magas rost-, fehérje- és vastartalmat. Segíthetnek a szív- és érrendszeri betegségek, bizonyos daganattípusok és a cukorbetegség elleni küzdelemben is. A babban (például a fekete babban) ezen kívül nagyon mennyiségben találhatóak olyan ásványi anyagok, mint a magnézium, a mangán, a cink, a réz és a foszfor, ezek pedig az egészséges csontokhoz nélkülözhetetlenek. A hüvelyesek nátriumtartalma alacsony, így a sószegény étrendbe is beilleszthetőek, ezért a fogyasztásuk a vérnyomásproblémákkal küzdőknek is ajánlott.
Magyarországon is egész évben elérhetőek, az áruk is kedvező, ráadásul nagyon változatosan el lehet készíteni őket. Nem is kell túlságosan nagy mennyiséget enni belőlük ahhoz, hogy a kedvező hatásokat élvezhessük. Egy fél csésze hüvelyes naponta már biztosíthatja a megfelelő vitaminokat és tápanyagokat.
Amikor a hüvelyesekre gondolunk, a legtöbbünknek a jó tartalmas, sűrű bableves, vagy az újévi lencsefőzelék jut eszébe. Pedig egyéb módokon is elkészíthetjük ezeket az értékes zöldségeket. Készíthetünk például bab- vagy csicseriborsókrémet, mely kenyérre is kenhető, de mártogatóshoz is felhasználható. A csicseriborsó hidegen, salátákba is nagyszerű lehet, de gyors és laktató tésztás ételt készíthetünk csicseriborsóból, fetából, paradicsomból és pennéből.