A kávéfogyasztás és az egészség kapcsolata foglalkoztatja mind a kutatókat, mind a fogyasztókat. Ebben jelentős szerepet játszanak a médiában is megjelenő tudományos eredmények. Habár a kávé lehetséges egészségügyi hatásairól folyó vita a 90-es évek óta tart, csak napjainkban merült fel, hogy a kávé az emésztőrendszer természetes élőflórájára is hatással van. A tápcsatornában élő mikroflóra meghatározó szerepet játszik az emberi táplálkozásban és az egészségben, illetve feltehetőleg a kávé számos hatása az emberi emésztésben és anyagcserében részt vevő baktériumok számára tápanyagként szolgáló kávéösszetevőknek tulajdonítható.
Habár az egyéni jellegzetességek miatt nem létezik teljesen általánosítható meghatározás arra, hogy milyen az egészséges, standardizált bélrendszer, a tudományos bizonyítékok szerint a kávéfogyasztás pozitív hatással van a tápcsatorna mikrobaközösségére. Az évek óta szaporodó meggyőző kutatási eredmények ellenére sokan még ma is ódzkodnak a kávéfogyasztástól, mivel azt gondolják, károsan hat egészségükre. A legfrissebb vizsgálatok szerint a mértékletes kávéfogyasztás nemcsak biztonságos, hanem egyenesen jótékony hatású lehet az egészségre - olvasható a Nestlé Életmód Iránytű 2011/XI. számából.
Amit jó tudni...
1. A kávézás csökkenti a szájüregi, a nyelőcső- és garatdaganatok kialakulásának kockázatát, fogyasztásakor ritkábban alakul ki epekő, májkárosodás és 2-es típusú cukorbetegség, fokozza az agyműködést és csökkenti a Parkinson-kór kialakulásának esélyét is. Igazolták azt is, hogy a kávé javítja az emésztőrendszer egészségét is.
2. A kávéfogyasztás bizonyítottan növeli a bélrendszerben élő, jótékony hatásaikról nevezetes bifidobaktériumok számát, de a hatásért felelős pontos kávéösszetevők még azonosításra várnak.
3. Annak ellenére, hogy az egészséges emésztőrendszernek még nincs egységes meghatározása, a tudományos bizonyítékok alapján a kávé illetve a kávét tartalmazó italok fogyasztása befolyásolja a tápcsatorna végső szakaszaiban élő mikroba-populációkat, különösen a jótékony hatásairól híres bifidobaktérium fajokat.
4. A 90-es évek végén végzett vizsgálati tanulmány szerint a kávé rostanyagai csökkenthetik a vastagbélrák kialakulásának valószínűségét. Habár a prebiotikumok (főleg növényi rostok, melyek a baktériumok tápanyagai) elméletét csak néhány éve dolgozták ki, ez a vizsgálat igazolta, hogy a kávé jótékony hatású étkezési finomrostokat tartalmaz. Néhány évvel később egy spanyol kutatócsoport igazolta, hogy a főzött kávé nemcsak étkezési rostokat tartalmaz jelentős mennyiségben, hanem antioxidáns hatásukról ismert fenoloid vegyületekben is igen gazdag. Ezt a megfigyelést számos más vizsgálat is megerősítette, ugyanakkor azt is kimutatták, hogy a bélbaktériumok egyes csoportjai a kávé egyébként emészthetetlen rostanyagait is képesek hasznosítani.