5 érv, hogy miért együnk gyakrabban nyúlhúst

Míg a világ többi pontján az egy főre jutó nyúlfogyasztás elérheti az évi 9 kilogrammot is, addig hazánk néhány dekás fejadagjával a sor végén kullog. Összegyűjtöttük az érveket, hogy miért kellene gyakrabban a házinyúl mellett döntenünk a hentesnél.

A magyar lakosság nyúlhúsfogyasztása messze elmarad a világátlagtól, ami talán annak is köszönhető, hogy ezt a húsfélét kevésbé ismerjük, illetve mert a háziállatként megszokott szőrös kedvencről elképzelni sem merjük, hogy a tányérban vagy a fazékban végezze. Ennek ellenére kedvező energia- és tápanyag-összetétele miatt jó szívvel ajánlják a dietetikusok is bárkinek, akinek fontos az egészséges és kiegyensúlyozott táplálkozás. Lássuk, miért!

A házinyúl az üregi nyúltól származik. Honfoglaló őseink a vadon élő kisállatok között az üregi nyulat is háziasítottak, majd a XVI. század után várakban, várárkokban, később ketrecekben neveltek nyulakat. A XIX. században a városi lakosság részben a hús- és prémtermelése, részben az állatszeretet miatt kedvelte meg az állatot.

  1. Előnyös összetétel: A nyúlhús rendkívül gazdag fehérjében (17-20 százalék) és esszenciális aminosavakban, ellenben zsír- és koleszterintartalma alacsony. Kedvező a vitamin- és ásványianyag-tartalma is. A sertés-, a marha- vagy a birkahússal összevetve a nyúlhúsnak kisebb az energiatartalma is. Előnyös összetétele miatt fogyókúrázóknak, szív- és érrendszeri betegeknek is megfelelő választás. A nyúlhús különösen ajánlott magas vérnyomásban szenvedők számára, hiszen nátriumtartalma is alacsony.
  2. Könnyű húsféle: A házinyúl húsa könnyen emészthető, allergizáló hatása nem ismert. Ezen tulajdonsága miatt különösen ajánlott számos diétás étrendben, sőt biztonsággal fogyaszthatják táplálékallergiások, gyermekek is.
  3. Várandósan is jó választás: A régi mondás szerint egy várandós nőnek azt kell ennie, amit megkíván, ellenben a babona úgy tartotta, hogy ez alól a nyúlhús kivételt jelent, hacsak nem akar a kismama nyúlszájú vagy nyúlarcú gyermeknek életet adni.
    A babonákat eloszlatva, és tudván, hogy ez az elváltozás nem az elfogyasztott ételektől alakul ki, a nyúlhús kifejezetten ajánlott a kismamáknak is, hiszen jelentős forrása a vérképzéshez nélkülözhetetlen B12-vitaminnak, és magas vastartalommal rendelkezik.
  4. Vitaminokban gazdag: 100 g nyúlhús elfogyasztása a napi szükséglet 8 százalékát fedezi B2-vitaminból, 10 százalékát B5-vitaminból, 17 százalékát B6-vitaminból, 55 százalékát B3-vitaminból, és kielégíti teljes B12-vitamin-szükségletünket.
  5. A tápanyagok hasznosulása kedvező: A hasznos tápanyagokból a lehető legtöbb jut belőle a szervezetbe; a nyúlhús esszenciálisaminosav-hasznosítása például 30 százalékkal jobb a csirkehúsénál.

Hol vegyük, hogyan készítsük el?

Szőlős házinyúl Grillezett nyúl párolt vöröskáposztával Fokhagymás nyúl Vadas könnyedén A magyar nyúlhús minősége kiváló, a hazai piacokon és egyes áruházláncokban nyúlgerincet, nyúlcombot vehetünk, akár filézve is.

Az idősebb házinyúlból célszerű levest, pörköltet vagy nyúlpaprikást főzni. A fiatalabb húsú házinyúl íze a csirkére, illetve a borjúhúsra emlékeztet, friss (zöld)fűszerekkel és zöldségekkel a baromfihús mintájára bármilyen formában elkészíthető, és kifejezetten ízletes grillezve is. A házinyúlhoz egyaránt illik a fokhagyma, a feketebors, a rozmaring, a tárkony, a kakukkfű és az áfonyalekvár.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az általában közepesen vagy erősen felhős égkép mellett hosszabb-rövidebb napos időszakokra is számíthatunk. A Dunántúl északnyugati részein azonban naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már valamivel nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.