A konyhában való sütés-főzés mennyei dolog, de egyúttal veszélyt is hordoz. Az itt készülő ízletes fogások az élelmiszerekkel terjesztett betegségek számtalan lehetőségét hordozzák. Egy élelmiszerbiztonsági kutatás szerint a konyhában előforduló helytelen eljárások az élelmiszerektől történő megbetegedések közel 25%-át okozzák. Vegyük végig, mit tehetünk ennek elkerülése érdekében.
Rendszeres kézmosás
Kézmosáskor a hideg vízben történő gyors leöblítés nem elegendő. Használjunk szappant és forró vizet, és súroljuk a kezünket legalább 20 másodpercig. Mossunk kezet, amikor elkezdünk főzni, és valahányszor másfajta étel előkészítésére térünk át, akár burgonyáról sárgarépára vagy szárnyasról petrezselyemre. Minden élelmiszer kényes a kereszt-szennyeződésre.
A kiolvasztás szabályai
Sose olvasszuk az ételt, különösen a húst, a konyhapulton. Amíg a belsejének órák kellenek a kiengedésre, a külseje túl gyorsan melegszik szobahőmérsékletűre, amiben a baktériumok jól tenyésznek. Ehelyett tegyük az ennivalót egy edényben a hűtőszekrényben.
Biztonságosabb tálalás
A romlékony élelmet, ami szobahőmérsékleten (17-26 °C) áll, két óra elteltével ki kell dobni, hogy megakadályozzuk a baktériumok robbanásszerű elszaporodását. Ezért, ha ebéd után nincs kedvünk rögtön rendet rakni, nem baj, de az ételeket mindenképpen tegyük hűtőbe ! A romeltakarítás ráér, csak az élelmiszer legyen biztonságban.
Okosan tároljunk
A maradékot egy nagy helyett több kicsi, alacsony dobozba csomagoljuk, így egyenletesebben hűl le, és a hűtőt sem melegíti fel. A hűtőszekrény hőmérsékletének 4 °C-nak vagy kevesebbnek kell lennie, tartsunk benne egy felragasztható thermométert, és hetente ellenőrizzük. Ahogy a maradék ételt ügyesen összecsomagoltuk, a hűtőt is ésszerűen szervezzük meg, a legromlandóbb ételek kerüljenek hátra, így akkor is hidegben maradnak, ha nap folyamán állandóan nyitjuk, csukjuk a hűtőt.
A konyhaeszközök tisztítása
Hogyan tudjuk veszélyes vegyszerek nélkül fertőtleníteni az eszközöket és a pultot? Egy 1 literes szórófejes palackban vizet, egy citrom frissen facsart levét és 1 kiskanál klórmentes fehérítőt keverjünk össze, azután permetezzük a konyhapultra. Így garantáltan nem lesznek vegyszerek a konyhában. A régi szivacs a baktériumok táptalaja, ezért rendszeresen cseréljük. Fontos, hogy a felülete mindig sima legyen, így ugyanis kisebb a valószínűsége, hogy az ételszennyeződésnek és a baktériumoknak melegágya legyen. Fertőtlenítsük úgy, hogy mindig bedobjuk a mosogatógépbe, amikor beindítjuk.