Azt talán sokan tudják, hogy az energiaitalok őshazája Japán, és hogy az éjszakai műszakban megfáradt dolgozókat szerették volna felpörgetni vele eredendően. Aztán a szívdobogtató ital egyre népszerűbb lett, a benne levő taurin, koffein, ginszeng és guarana pedig felkerült az éjszakások, az egyetemisták és a másnaposok szent életmentő összetevőinek listájára. Mielőtt azonban energiaitalt energiaital után bontanánk, jó, ha az egészségügyi kockázataival is tisztában vagyunk. Íme a hat legfontosabb tény.
1. Az energiaitalok átmenetileg felpörgetnek, növelik a teljesítményt, de utána még erőteljesebb fáradtság jelentkezhet.
2. Az energiaitalok olyan anyagokat tartalmaznak, amelyek túlzott fogyasztása (ez dietetikusunk véleménye szerint a napi két doboznál több energiaital esetén áll fenn) súlyosan károsíthatja a szervezetet. Okozhatnak szédülést, álmatlanságot, izzadást, gyors, erős szívdobogást, hányingert, hányást, hasmenést. Erős vízhajtó hatása miatt fogyasztása hamar a szervezet kiszáradásához vezethet, amely hirtelen szívmegállást és halált is okozhat.
3. Az energiaitaloknak magas a cukortartalma, ez könnyen elhízáshoz vezethet, habár tény, hogy a chipsadó bevezetésével több édesítőszer került a legtöbb italba.
4. Az energiaital és az alkohol együttes fogyasztása végleges károsodást okozhat a májban, a szívben és a vesében is.
5. Az energiaital nem alkalmas önmagában folyadékpótlásra.
6. Gyors hatása annak köszönhető, szénsavtartalma megnyitja a gyomor zárógyűrűit, ezáltal az elfogyasztott ital gyorsan a vékonybélbe kerül, és hatóanyagai gyorsan fel tudnak szívódni.