1. Áfonya
Az áfonya az egyik "szuperkaja", mert olyan gazdag antioxidánsokban. Az áfonya csökkenti az oxidatív stresszt az agyban, és kimutatták, hogy javítja a tanulási- és a motoros készségeket. A gyümölcsök és a zöldségek a színüket az úgynevezett fitokemikáliáknak köszönhetik, amelyek a leghatékonyabb eszközök az egészség javításában, és az áfonya egyike azon gyümölcsöknek, amelyben a legnagyobb koncentrációban állnak rendelkezésre e vegyületek.
2. Citrusfélék
A citrom, a lime, a narancs, a mandarin és a grépfrút segít egészségesnek maradni. Limonádéban, kifacsarva, salátaöntetként vagy bármilyen kreatív módon érdemes ezeket a napi étrendben tartani. A felmérések azt mutatják, hogy azoknál az embereknél, akik minden nap fogyasztanak citrusféléket, két évvel később jelentkeznek a kognitív hanyatlás tünetei, mint a gyümölcsöt mellőzőknél.
3. Csonthéjasok
A mandula tele van E-vitaminnal, telítetlen zsírokkal és ásványi anyagokkal, így nem kérdés, hogy ezt nassolni remek az agynak, különösen a kognitív hanyatlás megelőzése és a memória megőrzése érdekében. A dió igazi agy-csemege, mert rengeteg benne a többszörösen telítetlen zsírsav. A diót tartalmazó diéta javítja az agysejtek kommunikációját és növekedését - olvasható a The Journal of Nutrition folyóiratban megjelent egyik tanulmányban. A vizsgára készülő diákoknak például érdemes 1/4 csésze dióból, 1/4 csésze teljes kiőrlésű gabonapehelyből és 2 evőkanál szárított gyümölcsből álló keveréket enni. Nassolásra pedig a pisztácia is jó választás.
4. Hal
A lazac köztudottan gazdag omega-3 zsírsavakban, ami segít megelőzni a kognitív hanyatlást, de nem ez az egyetlen hal, amelyben ez a hatóanyag nagy mennyiségben megtalálható. A szardínia, a szardella és tavi pisztráng mind jó forrásai az omega-3 zsírsavaknak, ami azt jelenti, hogy a halfogyasztást érdemes heti két alkalomra emelni, s akkor talán nem is lehet megunni. Az omega-3 zsírsavak gyulladáscsökkentők, ezért jók a szív- és érrendszer egészségének, és persze segítenek a jó agyműködés megőrzésében is.
Az avokádó segít megelőzni a magas vérnyomást
5. Avokádó
Egy angol (amerikai) versike szerint napi egy avokádó a doktort örökre távol tartja. (An avocado a day keeps the doctor away, forever!) Az avokádó magas növényizsír-tartalma segíti az agy megfelelő működését, egyszeresen telítetlen zsírsava pedig segít megelőzni a magas vérnyomást, ami egyebek mellett az Alzheimer-kór kockázati tényezője. Jó forrása a luteinnek és a karotinoidnak, amelyek kapcsolatát már kimutatták a jobb felfogáshoz. Egy 2015-ös tanulmány szerint azoknál az embereknél, akik hat hónapon át minden nap megettek egy avokádót, a kognitív funkció nagyobb mértékű javulását is sikerült igazolni azokhoz képest, akik ehelyett csicseriborsót vagy a burgonyát ettek napi rendszerességgel. Az avokádónak magas kalóriatartalma, azaz nyakló nélkül azért nem érdemes enni.
6. Kávé
A kávé magas antioxidánstartalma általában nem ismert az emberek előtt. Pedig több tanulmány is kimutatta, hogy a rendszeres kávézás csökkenti a demencia kockázatát. Csak ne halmozzuk a kalóriákat rengeteg tejszín és cukor hozzáadásával!
7. Görög joghurt
Édesség gyanánt érdemes (görög) joghurtot enni a tetején friss gyümölccsel és egy marék müzlivel vagy más gabonakészítménnyel például jégkrém helyett. A görög joghurtban lévő vitaminok és ásványi anyagok segíthetnek a stressz feloldásában, energiát adnak a testnek és az agynak. Több kutatás is arra utal, hogy a probiotikumok (amelyek megtalálhatók sok joghurtban) segíthetnek megelőzni az időskori elbutulást és a korral járó emlékezetkiesést.
8. Tojás
A tojásban lévő vitaminok támogatják a memóriát és az agysejtek közötti kommunikációt. Ezért feltétlenül érdemes rendszeresen fogyasztani, ráadásul erre igen változatos és széles körben ismert lehetőségek vannak. De figyelemmel kell lenni magas koleszterintartalmára is az étrend összeállításánál.
9. Teljes kiőrlésű gabonák
A zabliszt és az árpa a sztár, de a dél-amerikai eredetű quinoa (rizsparéj) is sok összetett szénhidrátot tartalmaz, amely kiváló üzemanyag az agynak. A zab oldható rostokat tartalmaz, amely eltávolítja a koleszterint a szervezetből, és megakadályozza a plakkok kialakulását az artériákban. A tiszta artériák pedig segítik az agy jó vérellátását, s ezzel csökken a stroke és a demencia kialakulásának veszélye. A teljes kiőrlésű gabonák részét képezik a mediterrán étrendnek, amelyről kimutatták, hogy javítja a kognitív képességeket.
Forrás: U.S. News