A mexikói konyha ízvilága nem annyira idegen számunkra, a különleges, néha csípős, fűszeres ételeket könnyű megszeretni. Talán éppen ezért is kedvelik oly sokan, és próbálkoznak a megkedvelt ízek otthoni elkészítésével is. Jó hír, hogy az ételekhez szükséges alapanyagokat egyáltalán nem nehéz beszerezni, és a különböző fogások elkészítése sem bonyolult. Ha igazán autentikus és egészséges mexikói ételeket szeretnénk készíteni, az alábbi tanácsokat érdemes megszívlelni.
1. Amikor a kevés is elég
A mexikói fogások mindegyike a különböző ételcsoportok egyensúlyáról szól. Amikor egy ebédre készített ínycsiklandó, zsíros húsdarabot eszünk, nem kell abból túl sokat a tányérra szedni, ha egy tál finom, egészséges sült babot, néhány kukoricatortillát, rizst és sok friss salsát eszünk hozzá. Ezt a példát követve sokkal kevesebb zsíros, kalóriadús húst fogyasztunk el, amivel csökkenthetjük a rossz zsírok és koleszterin mennyiségét szervezetünkben.
2. A fűszerek érintése
A mexikói ételek jellegzetes fűszerei a fahéj, a szegfűszeg, a jamaikai szegfűbors és az oregánó, amelyekkel erőteljes ízű, finom fogásokat készíthetünk. Aki ízekben gazdag ételeket (nem annyira íztelen, zsírszegény, kifejezetten diétához kapcsolódó ételeket) eszik, elégedettebbnek fogja magát érezni, és kevésbé vágyódik más, egészségtelen ételek után.
3. A csípős tűz
A csilinek ismeretes az a tulajdonsága, hogy elősegíti az emésztőrendszer működését, így megkönnyíti a fogyást. Ha valaki igazán elszántan akar tenni azért, hogy az aprócska bikini jól álljon neki, akkor több csilit kell ennie, és az emésztőrendszer teljes sebességgel, percek alatt munkába lendül. Próbáljunk könnyű, egészséges előételeket enni, például cevichét (citrusban pácolt tenger gyümölcsei) és tostadát (pirítós alapú harapnivaló), amelyek ízletesek, nagy a fehérje-, de alacsony a zsírtartalmuk.
4. Roston sült alapanyagok a salsához
A jó salsa titka, ha a paradicsomot, a csilit és a vöröshagymát szárazon sütjük, hogy a legtöbb ízt hozzuk ki belőlük. Ezeken kívül más hozzávaló, illetve zsiradék egyáltalán nem is szükséges, ezért olyan egészséges ez a fogás.
5. Együnk zöldféléket
Mexikó egy egész sereg vadon termő zöldségféle, így a tök, a cukkini, a kaktusz, a paradicsom és a vadon élő zöldfűszerek hazája. Friss termés mindig van a mexikói ételekben, kövessük hát mi is példájukat! A gyümölcs és zöldség fogyasztása segíti emésztésünket, és szervezetünket megfelelő vitaminokkal, ásványi anyagokkal látja el.
6. Sok babot együnk
A babfélék csodálatos fehérjeforrásként szolgálnak. A fekete bab, a tehénborsó, a borlotti bab, a flor de mayo bab, a tarkabab, a csicseriborsó és a lencse, mind különböző fajta babok és hüvelyesek, amelyek kedveltek Mexikóban. Süthetjük sütőben, olajban, főzhetjük, pürésíthetjük, adhatjuk az ételhez hús helyettesítőjeként vagy kiegészítéseként. Bármilyen formában is készítjük el, szervezetünket megfelelő táplálékkal látjuk el.
7. Kínáljunk magokat
Az amaránt és a sütőtök magja tele van jó hatású olajjal és alapvető ásványi anyagokkal, de éppúgy fehérjével is. Szórjuk salátára, használjuk pudingokhoz, ez a szervezet üzemanyaga!
8. Édesítsünk agavésziruppal
Az agavészirupnak alacsony a glikémiás indexe, lassan emészthető cukor, a Mexikóban élő agavé növényből készül. Ha valaki édesszájú, próbálja meg a kávét, a pudingot és a gyümölcssalátát a hagyományos cukor helyett inkább agavéval édesíteni.
9. Együnk igazi csokoládét
Mexikó a kakaócserje hazája. Sokkal jobb olyan csokoládét enni, melynek több a kakaó-, és kevesebb a cukortartalma, mely ráadásul még a cukor iránti erős vágyunkat is csökkenti. Próbáljuk kitapasztalni a kakaótartalom skáláját a tejcsokoládétól (ami kevesebb, mint 24% kakaót tartalmaz) a sötétebb tejcsokoládéig, és végül az egészen fekete csokoládéig . A gazdag ízű étcsokoládéból nem leszünk képesek túlzott mértékben enni.