Brit tudósok szerint a kávéfogyasztás növelheti a rák kockázatát, de csak abban az esetben, ha túl melegen isszuk. A kutatók szerint ennek az az oka, hogy a forró folyadékok fizikailag károsítják a nyelőcsőben található szöveteket, amelyek később elrákosodhatnak. Ez elméletileg azt jelenti, hogy a teakedvelők is veszélyben vannak. A szakértők azt tanácsolják, hogy mindenképpen várjuk meg, amíg a kávé vagy tea legalább lehűl, és csak utána igyuk meg.
A kávé az egyik legszélesebb körben fogyasztott ital világszerte, de egészségre gyakorolt hatásairól ellentmondásos bizonyítékok állnak rendelkezésre. Egyes tanulmányok szerint a koffein csökkenti a rákos megbetegedések esélyét, míg mások – köztük az Egészségügyi Világszervezet rákkutató testülete – ennek ellenkezőjét állapították meg. A nemzetközi ajánlások szerint a koffeinbevitel napi 400 milligrammig (3 csésze kávé) biztonságos, nem káros az egészségre.
Tanulmányok szerint a kávézásnak ugyanakkor számos egészségügyi előnye lehet, többek között a májbetegségek és a kettes típusú cukorbetegség megelőzésében. A kutatók szerint a napi 2-4 kávé és a rendszeres testmozgás kombinálása hatékony módja a testsúly megtartásának. Egy 2015-ös tanulmány kimutatta, hogy már napi néhány csésze kávé is segíthet több millió fogyókúrázónak abban, hogy a kívánt testsúly elérése után is karcsú maradjon.
A kávézás nem káros
Korábbi kutatások az ivási szokásokból próbáltak következtetni a nyelőcsőrák kialakulására, de ezek nem tudták bizonyítani, hogy a kávéfogyasztás önmagában felelős-e a rákért, vagy a kávézók egyéb életmódbeli tényezőire vezethetők vissza. A Cambridge-i Egyetem szakértői most egy másik – adatgenetikai – megközelítéssel próbálták leküzdeni ezeket az akadályokat.
A Daily Mail által szemlézett tanulmány a Clinical Nutrition című folyóiratban jelent meg, amelyben több mint 360 ezer ember génjeit, 11 éven keresztül, 22 ráktípus kialakulásának kockázatával hozták összefüggésbe az Egyesült Királyságban és Finnországban. Tették ezt úgy, hogy figyelembe vették a korábbi kutatásokat torzító tényezőket is. Például azt, hogy a magukat kávéfogyasztóknak vallók általában több alkoholt is fogyasztanak, ami magyarázatot adhat a megnövekedett rákkockázatukra. A kutatók szerint ugyanakkor a kávé kedvelésével összefüggésbe hozható gének nem feltétlenül kapcsolódnak a dohányzáshoz vagy az alkoholfogyasztáshoz.
A tudósok úgy gondolják, hogy amikor a forró italok megégetik a tápcsőben lévő sejteket, ez gyulladást generál, amely károsítja a géneket, és rákot okoz. Egy korábbi, 2019-ben végzett vizsgálat szerint 60 Celsius-fok feletti teafogyasztás növeli a nyelőcsőrák kockázatát. A WHO öt évvel ezelőtt arra a következtetésre jutott, hogy biztonságos, ha "normál tálalási hőmérsékleten" – azaz 65C-on vagy az alatt – fogyasztjuk a forró italokat.
A kutatók szerint az eredmények megerősítéséhez további bizonyítékokra van szükség. Addig is tartsuk szem előtt, hogy napi 3 kávét biztonsággal megihatunk, mert finom és jótékony hatással van a kedélyünkre. Csak ne igyuk túl forrón!