Nyilvánvaló, hogy ha kell egy kis energia, a kávé segíthet. Ám koffeintartalma révén a teának legalább ugyanennyien nyilvánítanak hasonló frissítő hatást. Akkor most mi az igazság? Melyiket válasszuk, ha fáradtságunk ellenére ébren akarunk maradni? – erre kereste a választ az IFL Science.
A válasz most is többtényezős
Napjainkban már több mint ezerféle tea létezik. Egy 2008-as tanulmány – amelyben húsz kereskedelmi forgalomban kapható teát vizsgáltak meg – megállapította, hogy ezekben a koffeintartalom 14 és 61 milligramm között változik adagonként. A tea típusa és annak erőssége között nem volt különösebb összefüggés, ami ellenben nagyban befolyásolta az erősséget, az az áztatás ideje volt.
A kávé esetében a koffeintartalom az ital méretétől és a keverés típusától függ. Ha például egy dupla eszpresszót iszol, akkor 60-100 milligramm koffeint viszel be, míg egy átlagos csésze feketével 65-120 milligrammnyit. Tény, hogy egységnyi tealevélben több koffein van, mint ugyanannyi kávébabban, a lefőzött ital koffeintartalma azonban nagyban eltér az eredeti alapanyag erősségétől. Az egyszerű bolti teák és kávék közül utóbbiban található a nagyobb koffeinmennyiség, az azonban személyenként eltérő, hogyan hatnak az egyes készítmények a szervezetre.