A reggeli kávézás összefüggésbe hozható a halálozás alacsonyabb kockázatával – írta a New York Times . Brit tudósok 170 ezer, 37 és 73 év közötti emberről gyűjtöttek demográfiai, életmódbeli és étrendi adatokat, amelyeket hétéves követési időszak alatt elemeztek. Azt találták, hogy a koffeinmentes és koffeines kávét egyaránt fogyasztók esetében a halálozási kockázat alacsonyabb volt, mint azoknál, akik nem kávéztak. Noha az eredmények függetlenek voltak attól, hogy a résztvevők cukorral vagy anélkül itták-e a kávét, a mesterséges édesítőszert is fogyasztókról ez már nem mondható el.
A kutatók szinte extázisba jöttek az eredmények láttán, hiszen nagyon kevés olyan dolog van a világon, ami 30 százalékkal csökkenti a korai halálozást. Ennek ellenére még nem tudják pontosan, hogy mitől olyan előnyös a kávé. A válasz talán a kávé antioxidáns tulajdonságaiban rejlik, amelyek megakadályozzák vagy késleltetik a sejtkárosodást. A kávébab nagy mennyiségű antioxidánst tartalmaz, amely segíthet lebontani a sejteket károsító szabad gyököket. Márpedig a szabad gyökök felhalmozódása idővel fokozhatja a gyulladást a szervezetben, ami a szívbetegséggel összefüggő plakkok kialakulásához vezethet. A brit tudósokban az is felmerült, hogy a kávéfogyasztók általában egészségesebb döntéseket hoznak. Például pörkölt kávét isznak tejjel vagy mézzel a cukros energiaital vagy üdítő helyett, és rendszeresen mozognak.
Talán a hozzáadott cukor és az életforma kérdése a kutatás gyenge pontja, hiszen a tanulmányban egy csésze kávéra vetítve mindössze egy teáskanál fehér cukorral számoltak. Ennél pedig biztosan több cukrot tartalmaznak például a népszerű kávézóláncok vagy gyorséttermek termékei. Másrészt ez egy megfigyeléses vizsgálat volt, ami azt jelenti, hogy az adatok nem tudják egyértelműen bizonyítani, hogy a kávé önmagában csökkenti a halálozás kockázatát. Más életmódbeli tényezők is hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a kávézók körében alacsonyabb a halálozási kockázat, például az egészséges étrend vagy a következetes testmozgás.
Vagyis a kutatás megállapításai azzal a kiegészítéssel értelmezhetők,
hogy a magas kalória- és zsírtartalmú kávétermékek semmissé teszik, vagy
legalábbis tompítják a kávéból származó előnyöket. Illetve a kávéval kapcsolatos
biztató bizonyítékok ellenére nincs elég adat ahhoz, hogy azok, akik jelenleg
nem isznak kávét, a reggeli rutinjukba beiktassanak egy sűrűn cukrozott, tejszínnel dúsított, fahéjas cafe
macchiato-t. A brit tudósok inkább azt ajánlják a kutatás alapján, hogy egy nap maximum négy csésze őrölt kávét igyunk (akár egy kiskanál fehér cukorral édesítve), mert e mennyiség felett a kávé jótékony hatásai már nem érvényesülnek.