Sokak számára örvendetes eredményre jutottak a közös munka során három egyetem – a Monash University, a University of the Sunshine Coast és a University of South Australia – kutatói. Véleményük szerint a mediterrán étrend a termékenységet is jótékonyan befolyásolhatja –írta meg a WebMD.
Miért hasznos a mediterrán étrend?
Táplálkozástudományi szakemberek szerint a mediterrán étrend lehet a legjobb választás egészségügyi szempontból, mivel a szervezet számára létfontosságú tápanyagokban, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag élelmiszerek – friss gyümölcsök és zöldségek, teljes kiőrlésű gabonafélék, diófélék, halak, extra szűz olívaolaj – fogyasztásán alapul.
Eddigi tanulmányok szerint hosszú távon csökkentheti számos súlyos betegség, például egyes szív- és érrendszeri betegségek vagy a diabétesz kockázatát. Rendszeres testmozgással kombinálva egyéb egészségügyi előnyökkel is járhat: hozzájárul például az ideális testsúly megtartásához, valamint a jó közérzet biztosításához és fenntartásához.
Fókuszban a termékenység
A már említett, új kutatás eredményei szerint mivel a mediterrán étrend alapvetően gyulladáscsökkentő hatású, vagyis csökkenti a szervezetben fellépő gyulladásos folyamatok kockázatát, növeli a fogantatás esélyeit: fokozza a termékenységet a férfiaknál és a nőknél egyaránt. Előbbieknél a spermiumok minőségének javításával, utóbbiaknál pedig a szabályos menstruációs ciklus fenntartásával, az endometriózissal kapcsolatos tünetek mérséklésével és az élve szülés esélyének növelésével – áll a kutatás eredményeit összefoglaló tanulmányban.
„Bizonyítékot találtunk arra, hogy a gyulladáscsökkentő étrend betartásával (ami sok többszörösen telítetlen zsírt, flavonoidokat, valamint korlátozott mennyiségű vörös és feldolgozott húst tartalmaz) javíthatjuk a termékenységet” – nyilatkozta a Men's Health magazinnak Evangeline Mantzioris, az University of South Australia kutatója.