"Eredményeink azt mutatják, hogy a reggelire elfogyasztott étel - függetlenül attól, mennyi kalóriát tartalmaz - kétszer akkora diéta indukálta termogenezist (DIT) idéz elő, mint ha ugyanazt az ételt vacsorára fogyasztanánk el" - magyarázta Juliane Richtert, a Lübecki Egyetem kutatója, aki egyben a tanulmány társszerzője. A DIT azt a kalóriamennyiséget tükrözi, amelyet a szervezet eléget annak érdekében, hogy feldolgozza és megeméssze az elfogyasztott ételeket. Emellett megmutatja azt is, milyen jól működik a szervezet anyagcseréje, és az miként különbözik az étkezések időpontjától függően.
Ezért jobb a bőséges reggeli
A kutatók 16 embert vizsgáltak, akik először alacsony kalóriaértékű reggelit és magas kalóriaértékű vacsorát fogyasztottak, majd fordítva. Kimutatták, hogy azonos kalóriafogyasztás 2,5-szer magasabb diéta indukálta termogenezist idézett elő reggel, mint este - magasabb és alacsonyabb kalóriaértékű ételek elfogyasztása után egyaránt.
Reggeli után ráadásul kisebb volt az élelmiszer okozta vércukorszint- és inzulinkoncentráció-emelkedés is, mint vacsora után. Azonban azt is kimutatták a szakemberek, hogy alacsonyabb kalóriaértékű reggeli fogyasztása növelte az étvágyat - különösen az édességek iránti vágyat.
"Az elhízott és az egészséges embereknek egyaránt az tanácsoljuk, hogy inkább bőséges reggelit fogyasszanak a nagy vacsora helyett. Így csökkenthetik testsúlyukat és megelőzhetik az anyagcserezavar okozta betegségeket" - emelte ki a szakember.