Egy nemrég megjelent tanulmány szerint a diétás üdítők fogyasztásának növekedésével nőtt a hasi típusú elhízás mértéke is az idősebb, 65 év feletti korosztályban, ez pedig a metabolikus szindróma, a vele összefüggő krónikus betegségek és a szív- és érrendszeri problémák rizikójának növekedésével jár együtt.
A metabolikus szindróma , vagyis a magas vérnyomás, a magas vércukorszint (illetve a cukorbetegség), a szívbetegségek, a stroke, és egyéb problémák szoros kapcsolatban vannak az elhízás járványszerű terjedésével. Az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének (World Health Organization – WHO) becslése szerint a világon közel 1,9 milliárd ember túlsúlyos, közülük 600 millió súlyosan elhízott – ez a szám 35 év alatt megduplázódott.
Azért, hogy a testsúlyukat megőrizzék, vagy fogyjanak anélkül, hogy a kedvelt ételekről és italokról le kellene mondaniuk, sokan választanak alacsony cukor- és kalóriatartalmú élelmiszereket , melyekben a cukrot mesterséges édesítőszerekkel (például aszpartámmal, szacharinnal) helyettesítik. Az elmúlt harminc évben a mesterséges édesítőszerek, illetve az ezzel készült élelmiszerek fogyasztása is növekedett.
„Kutatásunkban szerettük volna felderíteni azokat a káros hatásokat, amelyek az üdítőfogyasztás miatt alakulnak ki az idősebb korosztályban, velük ugyanis kevésbé foglalkoznak a tanulmányok” – mondta Sharon Fowler, a tanulmány vezető szerzője, a University of Texas Health Science Center kutatója. „A metabolikus szindróma, a kardiovaszkuláris problémák és az ezekkel összefüggő egészségügyi költségek az idősebb korosztályt érintik a legjobban.”
A nagyszabású kutatásban, mely 1992-ben kezdődött, 749 amerikai vett részt, akik legalább 65 évesek voltak. Rögzítették a résztvevők üdítőfogyasztását, a derékbőségüket, a magasságukat és a testsúlyukat is. Összesen 9 évig követték őket, és ez idő alatt még három mérést végeztek. A kutatás végére 375 résztvevő maradt életben.
Az eredményekből kiderült, hogy azok derékbősége, akik több diétás üdítőt fogyasztottak, majdnem háromszorosával nőtt azokéhoz képest, akik nem ittak gyakran ilyen italokat. Azok körében, akik naponta ittak diétás szénsavas üdítőket, a kilenc év alatt átlagosan 3 centivel nőtt a derékbőség , míg azoknál, akik nem ittak ilyesmit, ez 0,77 cm volt.
„A cukormentes szénsavas üdítők fogyasztása növeli a derékbőséget és a hasi elhízást, és ezzel a metabolikus szindróma és a kardiovaszkuláris betegségek rizikóját. Érdemes tehát minél kevesebbet inni ezekből” – foglalta össze Fowler.
A kutatás eredményeiről a Journal of the American Geriatrics Society című szaklapban számoltak be.
Forrás: onlinelibrary.wiley.com