A jövő ételei: ezeket fogjuk enni?

Enne ön rovarokat és génmódosított növényeket, vagy esetleg a laboratóriumban készült, szintetikus húst választaná? Tudta-e, hogy nem csupán az alacsony kalóriabevitel a probléma világszerte, de az ásványi anyagok, a vitaminok és a fehérje hiánya is katasztrofális következményekkel jár?

Alultápláltság - a szó hallatán felpuffadt hasú gyerekek, aszály és éhezés képei villannak fel előttünk. De nem csupán az alacsony kalóriabevitel jelent problémát. A rosszul tápláltság is jelentős kárt okoz, azaz ha nem kap a szervezet elég vitamint, ha kevés az ásványi anyag és fehérje-bevitel. Ezek ugyanis kulcsfontosságú tápanyagok, melyek hiányában például a gyermekek elmaradhatnak a fejlődésben, csökken az immunitás, gyengül a szív és a légzőrendszer, vakság vagy szellemi fogyatékosság okozója lehet - idézi Michael Mosley-t a BBC.

Európa: jódhiány

Az alultápláltság és a rosszul tápláltság világszerte probléma - csak éppen földrészenként más-más oka van. Az európaiaknak például mintegy negyven százaléka jódhiányos . Nyilván több szintje van a jódhiányos állapotnak is - súlyos esetben komoly fejlődési rendellenességeket okozhat. Világszerte mintegy ötvenmillióan szellemi fogyatékosak a jódhiány következtében. Kínában, Latin-Amerikában és Afrikában viszont a proteinhiány a legnagyobb gond: emiatt marad el a fejlődésben például az afrikai gyerekek negyven százaléka.

Észak-Amerikában a feldolgozott ételek miatti rosszul tápláltság okoz problémákat, a rostban szegény étkezés, valamint a kálium, kálcium és D-vitamin hiánya . Délkelet-Ázsiában az emberek mintegy fele A-vitamin hiányos. Az ok az egyoldalú étkezés - annyira szegények, hogy jóformán csak rizst esznek. Az anyai halálozások (terhességgel és szüléssel kapcsolatos halálozások) mögött pedig húsz százalékban a vashiányos vérszegénység áll.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Aranyrizs, rovarmenü és hús a laboratóriumból

Az alultápláltság igen összetett probléma, melynek megoldásán több tudóscsoport is fáradozik. Egy lehetséges megoldás lehet a laboratóriumban fejlesztett, új típusú élelmiszer, illetve hogy olyan élelmiszereket dúsítanak vitaminokkal és extra tápanyaggal, amelyeket már egyébként is fogyasztanak az emberek. A cukor vagy a rostok hozzáadása már ma is bevett szokás, de kísérleteznek több fronton is. Az egyik ilyen projekt az aranyrizs előállítása. A génmanipulált rizs az A-vitamin elővitaminját, béta-karotint tartalmazza. Arra viszont nincsenek konkrét adatok egyelőre, a béta-karotinnak valójában mekkora hányada alakul át a szervezetben ténylegesen A-vitaminná.

Jövő étele a rovarmenü?

A rovarok is kiváló állatifehérje-források, magas a zsír-, vitamin-, rost- és ásványianyag-tartalmuk. Többek között erről is beszél A BBC Stefan Gates a BBC 4 Can Eating Insects Save the World? (Megmentheti a rovarevés a világot?) című dokumentumfilmjében. Becslések szerint már jelenleg is mintegy kétmilliárd ember eszik rendszeresen rovarokat. Thaiföldön például mintegy húszezer rovargazdaság létezik: részben a rovarok váltják ki a szárnyasokat és az emlősök húsát.

Szintetikus hús

A világ népességének növekedésével arányban nő az igény a húsra is. Ezt előteremteni azonban hatalmas erőforrásokat igényel. Alternatívaként a tudósok laboratóriumban előállított hússal is kísérleteznek – például tehenektől vett őssejtből tenyésztenek húst petricsészében. Egyelőre csak kis mennyiségben tudtak így húst készíteni, melynek ráadásul az íze sem emlékeztet a valódi húsra, de az eljárás nagy jövő előtt áll.

Apró tápanyagok óriási hatása Ahhoz, hogy a szervezetünk megfelelően tudjon működni, nem csak elegendő kalória szükséges, de protein, vitaminok és ásványi anyagok is. Különösen igaz ez a gyermekek esetében, különben nem tudnak megfelelően fejlődni, növekedni. A protein a szervezet alapvető építőeleme. Krónikus hiánya fáradtsághoz, izomtömeg-veszteséghez vezet. De nem csupán a testi, hanem a szellemi fejlődés is visszamarad hiányában. Befolyásolja az immunrendszer működését is, mivel nélküle a szervezet nem képes elegendő antitestet előállítani. Az A-vitamin hiány vaksághoz vezethet és gyengíti az immunrendszert is. A fejlődő országokban az A-vitamin hiány miatt megnő az elhalálozás veszélye egyéb, alapesetben nem halálos betegségek esetében is, mint a hasmenés, a kanyaró vagy a malária. A vashiány gyakran okoz vérszegénységet – ennek tünete fáradtság és letargia. Terhes nők súlyos vagy kezeletlen vérszegénysége miatt megnő a szövődmények kockázta. A jód a pajzsmirigy normális működéséhez szükséges. A pajzsmirigy általános hatású, a test egészére ható hormonokat termel, az alacsony jódbevitel pedig megzavarhatja normális hormonműködést. Enyhe jódhiány miatt alacsonyabb lehet a gyermek IQ-ja, súlyos jódhiány retardációt és egyéb veleszületett rendellenességeket okozhat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.