A kávébabban több olyan biológiailag aktív anyag található, amelyet a belőle főzött ital is tartalmaz. Ezek közül az anyagcserére a koffein, a theobromin, a teofillin és a klorogénsav van hatással, utóbbi például lassíthatja a szénhidrátok felszívódását.
A koffein a kávé fő stimulánsa, amelyet már nagyon széles körűen tanulmányoztak. Blokkolja az adenozin nevű neurotranszmittert, aminek hatására több dopamin és norepinefrin termelődik a szervezetben, amitől éberebbnek és energikusabbnak érezzük magunkat. Emiatt mondható, hogy a kávénak élénkítő hatása van, sőt egyes kutatások szerint a sportteljesítményt is megnövelheti 10-12 százalékkal.
A koffein zsírégető hatása gyengül, ahogy idősödünk
Emellett stimulálja a központi idegrendszert, amely ezáltal "üzenetet küld" a zsírsejteknek, hogy itt az ideje lebontani a zsírt, méghozzá úgy, hogy megnöveli a vérben az epinefrin nevű hormon szintjét. Az epinefrin, vagy más néven adrenalin a véren keresztül a zsírszövetekbe jut, ahol a zsír bomlani kezd, majd a vérbe ürül. Azt viszont fontos tudni, hogy a folyamat, melynek során a vérbe zsírsavak ürülnek, nem jelenti azt, hogy zsírt is veszítünk, csak akkor, ha több kalóriát égetünk el (például mozgással), mint amennyit evéssel beviszünk.
A kávé, pontosabban a benne található koffein élénkíti az anyagcserét, és ezáltal a zsírégetést is felgyorsíthatja. Ugyanakkor egy kutatás szerint érdekes módon a zsírégetést élénkítő hatás elsősorban az alacsonyabb testtömegű embereknél jelentkezik. Az ő esetükben akár 29 százalékos növekedés is tapasztalható, míg a túlsúlyosoknál mindössze 10 százalék. Emellett az is kiderült, hogy a koffein zsírégetést fokozó hatása egyre gyengül az életkorral.
A szervezet hozzászokhat a koffeinhez
Ha valaki a fogyását szeretné kávéfogyasztással felgyorsítani, tudnia kell, hogy sokak szervezete egy idő után hozzászokik a koffeinhez, illetve a kávé hatásaihoz. Éppen ezért vannak, akiknél a zsírégetést serkentő hatás csak egy ideig működik. Cserébe vannak olyanok is, akiknél a kávézás segíthet csökkenteni az étvágyat, bár egy tanulmány szerint ez a hatás inkább a férfiak esetében működik, a nőknél kevésbé.
Ami fontos, hogy napi 4 csésze kávénál többet ne igyunk rendszeresen, és mindig fogyasszunk mellé vizet, hogy szervezetünk megfelelően hidratált legyen. Délután 15-17 óra után pedig már ne kávézzunk, mert a koffeinbevitel megzavarhatja az alvási ciklusunkat.
Forrás: healthline