A legegészségesebb ételek rákbetegeknek

Amennyiben valakinél rákot diagnosztizálnak, úgy a gyógyulása érdekében éppúgy fontos különös gondot fordítania a táplálkozására, ahogy az orvos terápiás utasításait is be kell tartania. Az alábbi ételek mind hasznosak lehetnek a rosszindulatú daganatok elleni küzdelemben.

Paradicsom

Rákbetegek számára nem ajánlott, hogy bármilyen szélsőséges, erős megvonáson alapuló diétát kövessenek. Részletek itt.

A paradicsomalapú szószokban sok a C-vitamin, ráadásul több kemoterápián átesett beteg is arról számolt be, hogy a paradicsomfogyasztás segített számukra abban, hogy enyhüljön a kezelés mellékhatásaként fellépő kellemetlen szájíz. Ráadásul a paradicsom likopint is tartalmaz, ami rákmegelőző hatású. A betegeknek a szakemberek a minél enyhébben fűszerezett, minél kevesebb összetevőből álló szószokat ajánlják.

Zsíros halak

Lazac, tonhal, szardínia: nemcsak a fehérje sok bennük, ami nagyon fontos a jó erőnlét fenntartásához, hanem sok egyéb fontos tápanyagot is tartalmaznak. Az omega-3 zsírsav például segít az izomvesztés akadályozásában, a B12-vitamin fontos a vérképzéshez, a D-vitamin pedig hozzájárul a csontok egészségéhez.

rákbeteg diéta, rákos beteg diétája, csirkehús, csirkesaláta
A baromfihúsok ideális választást jelentenek a rákbetegséggel küzdők számára

Diákcsemege

Sokak kedvelt rágcsálnivalója, amely jól jöhet olyankor, ha egy betegnek nincs étvágya, hiszen tápláló és sok benne a szervezet számára értékes tápanyag. Már egy kisebb adaggal is viszonylag sok kalóriát fogyaszthatunk el, így biztosítva, hogy a testnek legyen elég energiája a betegséggel folytatott küzdelemhez. Ezen felül jó ötlet lehet szinte bármilyen olajos mag, valamint néhány evőkanál mogyoróvaj vagy mandulavaj is egy kis almával vagy körtével.

Tejtermékek

Egyaránt sok bennük a fehérje, a D-vitamin és a kalcium, így segítenek megőrizni az erőnlétet, akárcsak a csontok egészségét. A joghurt és a kefir ráadásul probiotikus hatású , így segíthetnek helyrehozni a felborult emésztést. Ha valamiért nem fogyaszthatunk tejet, akkor próbálkozzunk szójatejjel, rizstejjel, mandulatejjel, kókusztejjel, vagy esetleg hozzáadott kalciumot tartalmazó narancslével.

Sovány csirke- és pulykahús

Ezek a húsfajták könnyen emészthetőek, miközben gazdag fehérjeforrásnak számítanak. Betegek számára a baromfi jobb választás a vörös húsoknál, amelyek gyulladáskeltő hatásúak, valamint az emésztőrendszert is sokkal jobban igénybe veszik.

Gyömbér

Erősíti az immunrendszert, valamint sokat segíthet a kemoterápia után jelentkező hányinger enyhítésében is.

Sötét színű leveles zöldek

Brokkoli, kel, saláta, spenót, vízitorma - sok bennük a kalcium, így segítenek a csontok egészségének megőrzésében. Ezen kívül bőven tartalmaznak vasat és folsavat, így a vérképzésben is hasznosak.

Forrás: health.com

Mit tanácsol a szakember a kemoterápia nyomán jelentkező kellemetlen mellékhatások enyhítésére? Részletek itt.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +14 °C
Minimum: +6 °C

Többnyire borult lesz az ég. Több helyen várható eső, zápor. Az északnyugati szelet élénk, helyenként erős lökések kísérhetik. Késő este 3, 9 fok valószínű. A melegedésnek egy markáns hidegfront vetett véget, ami sokaknál okozhat kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra