A leggyakoribb tévhitek a szénhidrátokról

Sokan gondolják, hogy a fogyáshoz száműzni kell az étrendből a szénhidrátokat, mert ez a legbiztosabb módszer a súlyvesztésre. Nem ez az egyetlen tévhit ezzel az ételcsoporttal kapcsolatban.

A szénhidrátok hizlalnak

Milyen jelek utalhatnak rá, hogy túl kevés szénhidrát szerepel az étrendünkben? Részletek itt.

Ha kevesebb szénhidrátot fogyasztunk, akkor fogyni fogunk, mert kevesebb kalóriát viszünk be - gondolják sokan. Bár a dolognak van valóságtartalma, nem árt tisztában lenni vele, hogy az ilyenkor leadott súly legnagyobb része víz. Hosszabb távon nem feltétlenül az alacsony szénhidráttartalmú diéták a leghatékonyabbak, ha fogyni szeretnénk. Nincs tudományos bizonyíték rá, hogy jobban működnek, mint a kiegyensúlyozott étrendet követő fogyókúrák. A gond inkább az, hogy sokan nincsenek tisztában azzal, hogy mi számít normál adagnak bizonyos ételekből, illetve, hogy adott mennyiségű kenyér vagy tészta mennyi kalóriát tartalmaz. Ezen felül az is fontos, hogy a szénhidrátok mellé, amelyek hamar energiává alakulnak, olyan ételeket - például rostot és fehérjét - érdemes fogyasztani, amelyek hosszabb időre jóllakatnak.

szénhidrát, szénhidrátmentes diéta, édesburgonya, teljes kiőrlésű ételek
Tévhit, hogy minden szénhidrát egyforma lenne

A kenyér és a tészta a legrosszabb választás

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ez sem igaz - a hangsúly ilyenkor is a mennyiségen és az adagokon van, illetve hogy az adott tészta vagy péksütemény milyen lisztből készül. A teljes kiőrlésűeket érdemes előnyben részesíteni, mivel ezek kevésbé emelik meg a vércukorszintet. Ha étteremben eszünk ilyesmit, legyünk tisztában vele, hogy a legtöbb helyen sokkal nagyobb adagokat szolgálnak fel szénhidrátot tartalmazó ételekből, mint amennyit egyszerre javasolt lenne megenni. Éppen ezért rendeljünk fél adagot, mellé pedig salátát, vagy esetleg jelezzük már rendeléskor, hogy a fogás egyik felét szeretnék, ha becsomagolnák nekünk.

Minden szénhidrát egyforma

Attól függően, hogy az adott szénhidrátforrás mennyi rostot tartalmaz , lassabban vagy gyorsabban bomlik le cukorrá. A teljes kiőrlésű lisztekből készült ételek, a barna rizs, a bulgur, a friss, bogyós gyümölcsök és az édesburgonya például rostban gazdagok, ezért jobban telítenek, ezáltal egészségesebbek. A cukros üdítők, a péksütemények, a kekszek, a fagylaltok viszont nagyon gyorsan cukorrá alakulnak a szervezetben.

A szénhidrátok puffasztanak

Nem mindenkit. Aki gyakran puffad , annak érdemes megvizsgáltatnia, hogy nem valamilyen ételérzékenység okozza-e tüneteit. A szénhidrátok általában a cöliákiásoknál és az irritábilis bél szindrómával rendelkezőknél okoznak emésztési problémákat.

Forrás: menshealth.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.