A déli ebéd és a sokszor este 7-8 órára tolódó vacsora között hosszú órák telnek el, amelyek áthidalására érdemes valamilyen ízletes ételt találni a receptkönyveinkben. Fontos kitétel, hogy a kalóriákkal óvatosan kell bánnunk, hiszen nem az a cél, hogy degeszre együk magunkat, csupán hogy zökkenőmentesen kibírjuk az esti főétkezésig hátralévő időt. Persze, jól működnek ez esetben is a tízóraira javasolt zöldségek, gyümölcsök, olajos magvak, sajtok és egyebek kombinációi, de választhatunk akár ezeknél összetettebb, egyben gasztronómiai szempontból is komplexebb konyhai megoldásokat.
A tél kapcsán fontos beszélni a számos testi funkció zavartalan működéséhez szükséges D-vitaminról. Ez a vitamin a bőrünkben is termelődik ultraibolya sugárzás hatására, csakhogy a hidegebb hónapokban a rövid nappalok és a gyakran hosszabb ideig fennálló borult, szürke időjárás miatt a kelleténél kevesebbet érintkezünk természetes napfénnyel. Nem véletlen tehát, hogy testünk hiába képes elraktározni a D-vitamint, tél végére bizony kimerülnek a tartalékok, ami miatt kellemetlen panaszokkal számolhatunk.
Öröm az ürömben, hogy a D-vitamint külső forrásból, táplálkozásunk révén is képesek vagyunk pótolni. A tej- és tejtermékek, illetve a tojás mellett a máj a legjobb forrás, mivel ez a szerv tekinthető a szervezet vitaminraktárának. Mindez éppúgy igaz az emberre, mint az egyéb állatfajokra. Konyhai alapanyagként tehát a máj rendkívül értékes élelmiszer, hiszen gazdag A- és D-vitaminban, vasban, rézben, cinkben, mangánban és szelénben. Innentől pedig csupán a kreativitásunk szab határokat annak, hogy miként készítjük el.
Az alábbiakban egy ízletes májpástétomreceptet mutatunk be. Az ízletes krém pirítósra kenve, valamint némi paradicsommal vagy paprikával társítva ideális uzsonnát jelent a hideg decemberi délutánokon.
Csirkemájpástétom
Hozzávalók:
- 450 g csirkemáj
- 3 ek. vaj
- 3 gerezd fokhagyma
- 1 fej apróra vágott mogyoróhagyma
- 1 szál friss rozmaring
- 1 szál kakukkfű
- 1 tk. só
- 1 tk. őrölt fűszerpaprika
Elkészítés:
Közepes lángon tegyük fel egy kisebb lábasban a vajat, a fokhagymát, a mogyoróhagymát, a rozmaringot, a kakukkfüvet, a sót és a paprikát, és süssük nagyjából 5 percig. Ezután adjuk hozzá a felkockázott májat, majd süssük át teljesen - ez körülbelül 15 percet vesz igénybe. Miután kész, az összetevőket konyhai robotgép segítségével turmixoljuk krémes állagúra. Az így kapott pástétomot öntsük ki egy tálba, és hagyjuk állni egy-két órát hűtőben. Amint kihűlt, illetve kellően összeértek benne az ízek, feltétként kenhetjük egy szelet teljes kiőrlésű kenyérből vagy rozskenyérből készült pirítósra, amelyhez tálalhatunk ízlés szerint paradicsomot, paprikát vagy uborkát is.
A májpástétom kalóriatartalma kedvezőnek mondható, miközben magas vitamintartalma, főként D-vitamin-tartalma rendkívül értékes étellé teszi. Szintén jelentős fehérjetartalmának köszönhetően hosszú időre jól tudunk vele lakni, pikáns ízvilága pedig kulináris élményt varázsol a legszürkébb téli délutánokba is.