Probiotikumok
Ha a doktor valamilyen antibiotikumot írt fel, bizonyára arra is felhívta figyelmünket, hogy a gyógyszer mellé szerezzünk be probiotikumot is. Számos kutatás igazolja, hogy ezek segítenek megakadályozni az antibiotikum mellékhatásaként fellépő hasmenést, gyomorproblémákat. Nagyon fontos, hogy - hacsak a szer csomagolásán nem áll másképp - az antibiotikumot és a probiotikumot néhány óra eltéréssel vegyük be, különben utóbbi nem lesz hatásos. A legjobb, ha először a gyógyszert szedjük be, majd egy-két órával később a probiotikumot.
Erjesztett ételek
Akárcsak a probiotikumok, bizonyos ételek is segíthetnek, hogy gyógyszerek hatására ne pusztuljanak el az emésztőrendszerünkben élő hasznos baktériumok. Az olyan erjesztett táplálékok, mint a kombucha, a savanyú káposzta, a kefir vagy a kimchi segítenek, hogy ne boruljon fel a szervezet belső egyensúlya. Ezekből is fogyasszunk rendszeresen, ha antibiotikum-kúrán vagyunk!
Rostban gazdag ételek
A rostfogyasztás stimulálhatja az emésztőrendszerben élő baktériumok szaporodását, ezért különösen antibiotikumok szedése után lehet hasznos a fogyasztásuk. Kerüljenek a tányérunkra teljes kiőrlésű gabonafélék, barna rizs, olajos magvak , lencse, bab, brokkoli, banán, alma és articsóka is.
Amiket kerüljünk
Bizonyos ételek befolyásolhatják az antibiotikum hatékonyságát: ilyen például a grapefruit, amelynek levével jobb, ha nem veszünk be gyógyszert. A hozzáadott kalciummal készült ételek, gyümölcslevek szintén befolyásolhatják az antibiotikumok felszívódását.
Forrás: care2.com