Szervezetünk számára a magnézium az egyik legfontosabb ásványi anyag, amely mintegy 300 különböző biokémiai folyamat támogat. Felelős például a vérnyomás szabályozásáért, az izmok és idegek megfelelő működéséért, emellett az immunrendszernek és az emésztésnek is szüksége van rá. Megtalálható többek között a barna rizsben, a leveles zöldségekben, babfélékben, az avokádóban, illetve az étcsokoládéban.
A magnéziumhiányt számos tünet jelezheti, azonban egyik sem kimondottan specifikus, ami megnehezíti a probléma felismerését. Íme néhány tünet, amely arról árulkodhat, hogy szervezete hiányt szenved ebből az ásványi anyagból!
Alvászavarok
Tanulmányok igazolták, hogy az alacsony magnéziumszint az alvásminőséget is befolyásolja. A magnézium ugyanis hozzájárul az idegrendszer normális működéséhez, ami a pihentető alváshoz is elengedhetetlen. Növeli a szervezetünkben a gamma-amino-vajsav (GABA) nevű neurotranszmitter (ingerületátvivő anyag) termelődését, amelynek szorongást feloldó hatása van. Ez pedig segít ellazulni, hogy alvásunk kellően pihentető lehessen.
Egy 2012-es kutatásban részt vevők nyolc hétig szedtek be 500 mg magnéziumot minden lefekvés előtt. A kutatás végére az alanyok alvásminősége javult.
Depresszió
A magnézium a hormonszabályozást is befolyásolja, illetve a vércukorszintet - ezek zavarai pedig hangulatunkra és energiaszintünkre is hatással vannak. Az agyban lévő neurotranszmittereket, például a szerotonint is a magnézium szabályozza, melynek a kiegyensúlyozottságunkban van nagy szerepe.
Migrén
Migrénes fejfájás számos okból kínozhat minket, ezek közül az egyik a magnéziumhiány. Az ásványi anyag hiánya annak hormonszabályozó, illetve izomlazító hatása miatt okozhat ilyen tüneteket.
Csokoládé iránti vágy
Ha valamilyen élelmiszer után sóvárgunk, akkor a legtöbb esetben ez tápanyaghiányra utal. Persze a csokoládéra sokszor pusztán az íze miatt vágyunk, mégis lehet, hogy magnéziumhiány áll a dolog mögött. Sok nő édesszájú lesz a menstruációt megelőző időszakban, ami szintén arra vezethető vissza, hogy a menzesz alatt lecsökken a szervezetben a magnézium szintje. Minél nagyobb az étcsokoládé kakaótartalma, annál többet tartalmaz ebből az ásványi anyagból.
Izomgörcsök
A magnéziumhiány egyik jellegzetes jelei a visszatérő izomgörcsök . Ha a szervezetben túl magas a kalcium, de alacsony a magnézium szintje, akkor ez könnyen okozhat ilyen panaszokat. Végtagokban jelentkező éles fájdalom vagy tompább, szorító érzés formájában is jelentkezhet.
Szemrángás
Az izomgörcsök a szemizmokban is jelentkezhetnek, ami kellemetlen, tikkelő érzést eredményez.
Erős szívdobogás
A megfelelő magnéziumszint segít fenntartani a helyes szívritmust , emiatt az orvosok is azt adják be pitvarfibrilláció és szívritmuszavar megelőzéséhez. A magnézium emellett segít más ásványi anyagoknak - például a kalciumnak és a káliumnak - eljutni a sejtekhez.
Állandó fáradtság
A magnézium része a szervezet természetes energiatermelő rendszerének, és hozzájárul az energiafelszabaduláshoz. Alacsony szintje az energiaszintünket is befolyásolja, a magnézium ugyanis szükséges az adenozin trifoszfát (ATP) nevű anyag termeléséhez, amely az emberi szervezet egyik alapvető energiaforrása.
Bőrproblémák
Mivel a szervezetben lévő gyulladások csökkentésében is szerepe van, a magnéziumhiányra különböző bőrproblémák is utalhatnak, például pattanások, ekcéma, pikkelysömör és rosacea. Emiatt régóta alkalmaznak már magnéziumfürdőt ezekre a gyulladás generálta panaszokra. Az ásványi anyagnak a D-vitamin szabályozásában is szerepe van, ezért nagy szerepe van a bőr egészségének megőrzésében.
Forrás: Daily Mail Online