A kutatás során arra kíváncsiak a hivatal munkatársai, hogy a magyar emberek jellemzően milyen és mennyi élelmiszert fogyasztanak. Ezek az adatok ugyanis elengedhetetlenek az élelmiszerekkel bevitt káros anyagok egészségkockázatának felbecsüléséhez.
Fontos tudni, miből mennyit eszünk
Az összegyűjtött adatok - a többi résztvevő ország hasonló jellegű adatával együtt - értékes információt adnak majd az úgynevezett kitettség megbízhatóbb számításához. A feltételezhetően káros anyagok (például nehézfémek, penészgombák toxinjai, növényvédőszer-maradékok) kockázatbecsléséhez ugyanis ezek élelmiszereinkben előforduló mennyisége mellett azt is fontos tudni, hogy a konkrét élelmiszerekből mennyit eszik a lakosság. A kutatás adatai hozzájárulnak az esetleges kockázatok nagyobb biztonsággal történő becsléséhez a jövőben - mind hazai, mind európai szinten.
A gyerekek fogyasztását is vizsgálják
A kutatás során nagyjából 1600 fő 18 év alatti gyermek élelmiszerfogyasztási adataira is szükség van, hiszen ők a felnőtteknél érzékenyebbek lehetnek a különböző élelmiszerekben előforduló kémiai szennyezőanyagokra.
Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) EU Menu - Mi van terítéken Európában? - nemzetközi projektjének részeként megvalósuló kutatásában az EU több tagországa részt vesz. A felmérés részletei a Nébih weboldalán találhatók.