A mediterrán étrend a stressz ellen is jó

A mediterrán diétának a stressz leküzdésében is szerepe lehet - derült ki egy friss kutatásból.

2020 biztosan nem a legnyugalmasabb évek egyikeként vonul majd be a történelembe. Kutatások is igazolták, hogy az egészségügyi és gazdasági válsághelyzetet is teremtő járványhullám miatt a lakosságban is jobban megnőtt a szorongásos tünetek száma. A fokozott stressz a munkavégzésünkre és a magánéletünkre is hatással van, de emellett számos betegség kockázatát is növeli a szívbetegségektől az Alzheimer-kórig. Egy friss kutatás szerint a mediterrán diéta sok más pozitív hatása mellett a szorongást is képes csökkenteni.

A mediterrán diéta legnagyobb előnyei Hogy milyen egyéb érvek szólnak még a mediterrán diéta mellett, arról az alábbi cikkünkben írtunk!

Stresszesebb, aki a nyugati típusú étrendet követi?

A Neurobiology of Stress folyóiratban publikált kutatás eredeti célja az volt, hogy összehasonlítsa a nyugati és mediterrán étrend hosszú távú hatásait a szorongásos panaszokra. Carol A. Shively, a Wake Forest Orvostudományi Kar munkatársa szerint a minket ért hétköznapi stresszfaktorokat nagyon nehéz kontrollálni vagy kiiktatni, arra azonban ügyelhetünk, hogy milyen étrendet követünk, ez pedig segíthet a szorongás enyhítésében. Korábbi tanulmányok igazolták például, hogy a magas gyümölcs- és zöldségfogyasztás alacsonyabb stressz-szinttel jár együtt. Ebből indultak ki a kutatók is, akik a növényi alapanyagokban gazdag mediterrán diétát hasonlították össze az inkább állati fehérjében, telített zsírban, sóban és cukorban gazdag nyugati étrenddel.

A zöldség- és gyümölcsfogyasztás a stressz-szintünkre is jó hatással lehet. Fotó: Getty Images
A zöldség- és gyümölcsfogyasztás a stressz-szintünkre is jó hatással lehet. Fotó: Getty Images

Ezúttal a kutatók állatkísérletekben vizsgálták a két étrend hatásait. Két csoportra osztották a 38 vizsgált állatot, az egyik csoportnak mediterrán, míg a másiknak nyugati típusú étrendet állítottak össze. Hogy az étrend hogyan hat a stressz-szintjükre, azt a mellékvesében termelődő, antistressz hormonként is ismert kortizol szintjéből tudták megállapítani. Tartós stressz esetén ennek a hormonnak a szintje is megemelkedik, ami egyébként komoly károkat okozhat a szervezetben.

Hogy stresszhatást generáljanak, az állatokat 30 percig különzárták a társaiktól. A kutatás eredménye szerint a nyugati étrenddel etetett állatokhoz képest a mediterrán étrendet fogyasztók jobban ellenálltak a stressznek. Alacsonyabb volt ugyanis a szervezetükben a kortizolválasz, illetve gyorsabban visszaállt a hormonális egyensúly, miután az állatok visszakerültek a természetes környezetükbe.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az általában közepesen vagy erősen felhős égkép mellett hosszabb-rövidebb napos időszakokra is számíthatunk. A Dunántúl északnyugati részein azonban naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már valamivel nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.