A 2010-ben jegyzett mintegy 30 dekagrammról csaknem 80 dekagrammra emelkedett az egy főre jutó éves mézfogyasztás Magyarországon. Bár ez nagy ugrásnak számít, még mindig elmarad a nyugat-európai fogyasztás mértékétől. Pedig nemcsak betegen, de egészségesen is érdemes fogyasztani!
A magyar méhészek által előállított méz többletét "javítómézként" döntően a német, a francia és az olasz piacon kell értékesíteni. Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium (AM) mezőgazdaságért felelős államtitkára szerint a méhészetnek az agrárium többi ágazatához hasonlóan meg kell küzdenie a kihívásokkal, így az értékesítés gondjaival, a klímával vagy az állategészségügy nem kívánatos fejleményeivel. Elég csak az idei "bolond tavaszra" gondolni, amely szélsőséges fordulataival nemcsak az embereket viselte meg, hanem a méhek teljesítőképességét is rontotta.
Torokgyulladás és bőrproblémák ellen is jó
A felső légúti megbetegedések kezelésére sokan fogyasztanak mézes teát, nem csak a kellemes íze miatt: a mézben található vegyületek gyorsítják a gyógyulást, enyhítik a köhögést, elpusztítják a torokban található kórokozókat is. Nagyon fontos azonban, hogy ne túl forró teába keverjük a mézet, ezzel ugyanis roncsolhatjuk a benne lévő jótékony hatású vegyületeket. Ha súlyos köhögéssel küzdünk, érdemes egyszerű "gyógyszert" készíteni otthon mézből és frissen facsart citromléből.
Kevésbé ismert, de a mézben található antiszeptikus, antibakteriális és antimikrobális vegyületek nagyszerűen alkalmazhatóak különböző bőrproblémák, így vágott sebek, égési sérülések , horzsolások kezelésére is. Emellett a rossz alvóknak is érdemes gyakrabban fogyasztaniuk, a mézben található vegyületek ugyanis segítik a triptofán nevű, relaxált és nyugodt állapotért felelős anyag termelődését.