Az elmúlt év során 7000 magyar és lengyel gyerek, várandós nő és 65 év feletti felnőtt, illetve családjuk kapott 7 alkalommal, ingyenesen friss gyümölcsökből és zöldségekből álló csomagot, valamint az elkészítésükhöz ötletet adó receptgyűjteményt. A résztvevők számára táplálkozási tanácsadást és egészségügyi szűréseket is szerveztek.
A programban Észak-Magyarország és Észak-Alföld, valamint két lengyelországi régió lakosai vehettek részt, a családok összesen több mint 136 tonna friss zöldséghez és gyümölcshöz jutottak. Magyarországon a program nagykövete, Béres Alexandra ajánlásával készült el a résztvevők számára egy receptgyűjtemény, amely azt mutatja be, milyen ízletes fogások készíthetők gyümölcsök és a zöldségek felhasználásával.
Két gyors recept a programból
Mi derült ki a kutatásból?
- Amikor a résztvevők zöldséget és gyümölcsöt vásárolnak, az ár, a szezonalitás és a származás helye a leginkább meghatározó tényezők a döntés meghozatalakor.
- A várandós nők és gyerekek számára az érzékszervi észlelések (íz, illat, szín stb.) voltak fontosabbak a választásnál, míg az idősebb korosztály sokkal inkább az árra érzékeny, amikor friss zöldséget vagy gyümölcsöt vásárol.
- A projekt eredményeként növekedett azoknak az aránya, akik rendszeresen (naponta legalább egyszer) fogyasztanak gyümölcsöt. Ami még inkább figyelemre méltó, hogy a zöldséget fogyasztók aránya is nőtt mindkét ország résztvevőinek körében.
- A válaszokból megfigyelhető, hogy a programban részt vevő gyerekek körében valamelyest csökkent a csokoládé, kekszek, chipsek nassolása, és ezek helyébe a gyümölcs lépett.
- Ami a főzést illeti, a tradíciók szerepe továbbra is meghatározó. A résztvevők többsége tisztában van azzal, hogy az egészséges táplálkozáshoz ezen a téren is változtatásra lenne szükség, de a felismerés és a pozitív attitűd még csak kis hányaduknál épül be a mindennapi szokásokba. A többségnél az ár is fontos visszatartó tényező.